Ukraina teatel murti läbi Vene kaitseliini Bahmuti lähedal

Ukraina väed vabastasid Klištšiivka asula

Ukraina väed vabastasid Klištšiivka asula


Ukraina teatas esmaspäeval, et nende väed on suutnud murda läbi okupantide kaitseliini Bahmuti lähedal, kus toimuvad ägedad lahingud.


Bahmuti lahingud

Alates sõja algusest on Bahmutis ja selle lähiümbruses käinud ägedad lahingud. Bahmut langes ja sattus Vene vägede kontrolli alla mais, aga lahingud siiski ei lõppenud.

Seejärel alustas Ukraina vastupealetungi, mille käigus Ukraina väed on vaevaliselt, aga järjepidevalt okupante Bahmuti lähedalt välja surunud.


Vajalik läbimurre Bahmuti lähistel?

Viimasel ajal on tulnud teateid Bahmuti lähedalasuvate asulate tagasi vallutamisest ning 18. septembril saabusid teated, et Ukraina väed on murdnud Vene kaitseliini.

«Bahmuti piirkonnas jätkuvad ägedad lahingud,» ütles Ukraina maavägede ülem Oleksandr Sõrski.  «Tänu meie vägede edukale tegevusele murdsime vaenlase kaitseliini,» lisas ta.


Ukraina vastupealetung

Kiiev alustas vasturünnakut juunis, et saada tagasi ja taastada kontroll okupeeritud territooriumitel, kasutades selleks lääneliitlaste poolt saadud relvi ja relvaabi.

Nüüd  tundub, et vastupealetung on kandnud mingil määral vilja. Ukraina väed teatasid eelmisel nädalal, et on võtnud kontrolli Bahmuti lähistel olevate Klištšiivka ja Andriivka nimeliste asulate üle, mis asuvad Bahmutist lõunas.

«Pärast Andriivka ja Klištšiivka kaotamist eelmisel nädalal on vaenlane teinud mitmeid vasturünnakuid erinevatest suundadest, püüdes ebaõnnestunult taastada kaotatud positsioone,» ütles Sõrski.


Klištšiivka tähtsus ja edusammud lõunas

«Klištšiivka vabastamine ja teised Ukraina taktikalised edusammud Bahmutist loode ja lõuna pool on strateegilise tähtsusega, kuna need võimaldavad Ukraina jõududel siduda suure osa Venemaa õhudessantvägesid Bahmuti piirkonnas,» kirjutas Sõja Uuringute Instituut (ISW) oma igapäevases lahingute ülevaates.

Samas ei ole oodata kiiret edenemist ja sõja lõppu. Kindral Mark Milley, Ühendriikide Ühendatud Üksuste Peastaabi esimees, ütles, et kuigi vastupealetung on olnud aeglasem kui planeerijad olid oodanud, on see olnud siiski püsiv.

Samuti ta lükkas kategooriliselt tagasi mõtte, et vasturünnak on ebaõnnestunud, väites, et Ukrainal on palju lahinguvõimet järele jäänud ja nende jõud ei ole kaugeltki ammendunud.

Siiski hoiatas ta: «Selleks, et kõik umbes 200 000 või rohkem Venemaa sõdurit Ukrainast välja ajada, läheb kaua aega. See on väga kõrge latt. See võtab kaua aega.»

Lisaks Bahmuti edusammudele viitavad USA ja Ühendkuningriigi luureandmed sellele, et ka Ukraina lõunaosas on saavutatud veelgi rohkem edusamme kui ametlikult on teavitatud. ISW märkis, et Ukraina jõud on tõenäoliselt teinud «olulise taktikalise murde» lõuna rindejoone osas, aga täpsustama, mis see täpselt on.

Allikad: Aljazeera ja AFP.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud