«Kraam» tuuakse otse kaevikusse - kuidas Vene sõdurid rindel narkootikume tarbivad ja hangivad

Erinevad narkootikumid. Wikipedia.

Erinevad narkootikumid. Wikipedia.

Ukrainas võitlevate Vene sõdurite seas on narkootikumide kasutamine väga laialt levinud ja narkootilised ained tuuakse sõduritele otse kaevikutesse, kirjutab sõltumatu venekeelne uudisteagentuur Verstka.


Narkootikumid on rindel laialt levinud

Verstka, mis teostab uurimusi ja avaldab raporteid Venemaast vaatamata riigis kehtestatud tsensuurile, ütles, et nad on intervjueerinud kümneid sõdureid ja elanikke Venemaa poolt okupeeritud territooriumil Ukrainas.

Agentuur väidab, et uimastite tarbimine Vene sõdurite seas nii rindel kui ka tagalas on laialt levinud - suitsetatakse regulaarselt kanepit ja paljud tarvitavad ka kangeid narkootikume.

Üks uimasteid tarvitav sõdur rääkis Verstkale, et kaevikute kitsastes tingimustes on koheselt aru saada, kui keegi tarvitab uimasteid, aga keegi sellest suurt numbrit ei tee, sest parem on mitte teisi häirida. «Peamine on, et lihtsalt ära torgi teisi ja ära lahku kaevikust», ütles ta.

«Uimasteid tarvitatakse igavusest,» lisas ta ning märkis, et tühja passimine on tunduvalt ruineerivam kui narkootikumide kasutamine.


Hankimine on väga lihtne

Ta ütles ka, et uimasteid on väga lihtne saada ja «kraam» tuuakse otse kaevikusse. Näitena üks Vene sõdur tõi talle otse kaevikusse grammi alfa-PVP-d, tuntud ka hüüdnimega kui «sool». See on stimulant, mis mõjutab kesknärvisüsteemi ning sarnaneb oma toimelt amfetamiini ja kokaiiniga.

Ka teised sõdurid ütlesid Verstkale, et okupeeritud territooriumitel ja rindel on uimasteid lihtne saada. «See on nagu Las Vegases,» ütles üks sõdur.

Narkodiilerid toovad erinevaid sünteetilisi aineid, millest levinumad on mefedroon ja «sool», otse kaevikutesse. Mefedroon on sünteetiline stimulant, mille toime on sarnane amfetamiiniga, põhjustab eufooriat ja suurenenud energiat.


Positsioonidel tarvikud

Ka Ukraina pool kinnitab, et narkootikumide kasutamine Vene sõdurite seas on laialt levinud. Pole harukordne, kui ukrainlased leiavad tagasi vallutatud Vene positsioonidelt erinevaid narkootikumide kasutamise tarvikuid. Seda kinnitab ka Meduza oma aruandes.

Meduza aruandes viidati mobilisatsiooniuudiste Telegrami kanalil augustist pärit videole sõduritest, kes näivad suitsetavat kanepit läbi plekkpurgi, kusjuures postituses öeldakse, et nad "«lõõgastuvad» pärast lahinguülesandeid.

Telegrami postituses öeldi, et ei ole üllatav, et pärast sõjaväe juhtkonna käske, kui ajateenijad saadetakse kahurilihana vaenlase tule alla ja kui suudavad sealt eluga pääseda, peavad nad alkoholi ja narkootikumide abil suruma maha mälestused sõja õudustest.

Samuti Royal United Services Institute (RUSI) poolt mais avaldatud raportis öeldi, et Ukraina sõjaväelased on kirjeldanud, kuidas nad on kohanud Vene sõdureid, kes tihti käituvad väga kummaliselt ja tunduks nagu nad oleks amfetamiini või mõne teise narkootilise aine mõju all.


Kust Vene sõdurid saavad narkootikume

Kõige kiirem ja stabiilsem varustusliin on Venemaa poolt okupeeritud territooriumi elanikud - kohalikud narkodiilerid, kes tarnivad narkootikumid otse kaevikutesse, samas küsides väga krõbedaid hindu riskantse tarneviisi tõttu.

Teine varustusliin on sõdurid, kes rindele saabudes võtavad kaasa erinevaid narkootikume ning kolmas liin on venemeelsed vabatahtlikud, kes toovad rindele koos erineva sõjavarustusega ka uimasteid.

Üks lepinguline sõdur ütles, et erinevat «kraami» on väga palju ja tema hinnangul pole harukordne kui iga teine või kolmas sõdur tarvitab midagi.


Kogu palk narkotsiks

Vene sõdurid teenivad umbes  200 000 rubla (1950 eurot) kuus, mis on neli korda suurem kui Venemaa keskmine palk, ja mõned kulutavad sõjas teenitud palga selleks, et osta narkootikume. Leidub ka sõjaväelasi, kes kulutavad kogu oma palga mõnuainete peale.

Narkootikume tellitakse Telegrami rakenduse vahendusel ja nagu eelnevalt kirjutatud, siis narkootikumide hind on kõrge. Võrreldes Moskva tänavatel müüdavate hindadega on rindejoontel uimastite hind umbes kaks korda kõrgem, räägib Verstkaga rääkinud sõdur. Näiteks kolme süstladoosi hind on 140 eurot.


Palk meelitab narkomaane

Sõduritele makstav suhteliselt kõrge palk meelitab armeesse narkomaane, kes loodavad oma sõltuvust rahastada sõjaväepalgaga, rääkis sõdur nimega Kirill.

Ta ütles, et tal oli 27-aastane lahingpaariline, kes astus teenistusse, kuid tema ei mõista, kuidas ta paarimees Moskva meditsiinikomisjonist läbi sai.

Kirill rääkis, et lahingmissioonil hakkas äkitselt ta paariline värisema ja higistama ning ei suutnud püsti seista. Seepeale kutsuti kohale meditsiinipersonal, kes diagnoosis paarimehel hiljem narkootikumide üledoosi.


Alkohol rindel

Ka alkoholi tarbimine on Vene rindel tavapärane. Vene sõdurid, kes ütlevad, et ei ole näinud ega kuulnud, et kaevikutes oleks narkootikume tarvitatud, tunnistavad siiski, et rindel juuakse väga palju.

Ja levinuim põhjus taaskord igavus. Üks sõdur ütles, et alates eelmise aasta märtsist on ta oma relvast lasknud vaid kaks korda.

Allikad: Newsweek, Verstka ja DailyMail.


Ukraina grupp Facebookis

Toeta Ukraina vabastamist liitudes Facebooki grupiga «MISSION UKRAINA», kus lisaks aitamisele keskendutakse ka kõige tähtsamatele sündmustele Ukrainas. Liitumine on kohene ja tasuta ning juba sellega annad panuse Ukraina vabastamisele.

Liitu grupiga nüüd ja anna sellega oma panus Ukraina vabastamisele ning sõja lõpule.

Jaga artiklit FB-s:



Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud