THE WASHINGTON POST: Ukraina kõrge sõjaväelane kordineeris Nord Streami torujuhtme sabotaaži

Leke pärast Nord Streami plahvatust

Leke pärast Nord Streami plahvatust. Foto: Reutersi Youtube.


The Washington Posti andmetel koordineeris Nord Streami torujuhtme rünnakut 48-aastane Ukraina kolonel Roman Tšervinski, kes teenis riigi erioperatsioonide vägedes, vahendab Meduza.

The Washington Posti allikate sõnul juhtis Roman Tšervinski kuueliikmelist rühma. Operatsiooni läbi viimiseks renditi valeidentiteedi all vajalik veesõiduk ja kasutati süvameresukeldumisvarustust, et paigaldada gaasijuhtmetele lõhkeseadeldisi.

Väljaande andmetel ei tegutsenud Tšervinski üksi ega kavandanud operatsiooni, vaid täitis pigem kõrgete ohvitseride käske, kes allusid Ukraina kaitsejõudude ülemjuhatajale Valeri Zalužnõile.

Tšervinski ise eitab seotust Nord Streamiga. Oma advokaadi kaudu teatas kolonel Tšervinski, et kõik spekulatsioonid tema osaluse kohta Nord Streami rünnakus on Venemaa propaganda poolt levitatud valed.

The Washington Post aga kirjutab, et Tšervinski roll operatsioonis on praegu kõige otsesem tõend Ukraina relvajõudude ja julgeolekuteenistuse juhtkonna seotusest Nord Streami rünnakuga, mida lääne ametnikud on nimetanud «ohtlikuks rünnakuks Euroopa energiainfrastruktuurile».


Zelenski ei teadnud rünnakust

The Washington Post teatab USA luureandmetele tuginedes, et Ukraina president Volodõmõr Zelenski ei teadnud torujuhtme sabotaažiplaanidest.

«Kõik planeerimise ja elluviimisega seotud isikud allusid otse Zalužnõile [Ukraina relvajõudude ülemjuhatajale], seega Zelenski ei teadnud sellest midagi,» tsiteerib väljaanne CIA poolt saadud luureandmeid.

Väljaande sõnul illustreerib see Ukraina relvajõududes olevat keerulist dünaamikat ja sisemist rivaalitsemist Ukraina juhtkonnas, kus luure - ja sõjaväestruktuurid satuvad sageli vastuollu poliitilise juhtkonnaga.


Tšervinski vahistatud

Väljaanne märgib ka, et Tšervinski on hetkel vahistatud, aga mitte seoses Nord Streami juhtumiga. Teda süüdistatakse võimu kuritarvitamises, kui ta püüdis 2022. aastal veenda Vene pilooti ülejooksma Ukraina poolele, ilma, et oleks pidanud nõu Ukraina julgeolekuteenistusega ja saanud neilt heak kiidu.

Operatsioon ebaõnnestus ning lekkis teave Ukraina relvajõudude personali ja varustuse viibimisest Kanatovo lennuväljal. See ajendas Vene vägesid alustama rünnakut lennuväljale, mille käigus tapeti üksuse komandör ja 17 sõjaväelast sai vigastada. Samuti hävitati kaks hävituslennukit ja kahjustati lennurada.

Tšervinski ütles ajakirjanikele, et Ukraina julgeolekuteenistus, õhujõud ja erioperatsioonide teenistused olid operatsioonist teadlikud ja osalesid plaanis ning seega praegune vahistamine on hoopis poliitiline kättemaks selle eest, et ta kritiseeris president Zelenskit.

Ukraina ametivõimud ei ole neid teateid veel kommenteerinud.

Allikad: The Washington Post, Meduza ja Reuters Youtube.


Ukraina grupp Facebookis

Toeta Ukraina vabastamist liitudes Facebooki grupiga «MISSION UKRAINA», kus lisaks aitamisele keskendutakse ka kõige tähtsamatele sündmustele Ukrainas. Liitumine on kohene ja tasuta ning juba sellega annad panuse Ukraina vabastamisele.

Liitu grupiga nüüd ja anna sellega oma panus Ukraina vabastamisele ning sõja lõpule.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud