Forbes: Ukraina vasturünnak kogub hoogu, Venemaa saatis rindele oma viimased head reservid

Venemaa 76. õhudessantdiviisi võitleja. Venemaa saatis Zaporižžja rindelõigule 76. õhudessantdiviisi takistamaks Ukraina läbimurret olulisel rindelõigul.

Venemaa 76. õhudessantdiviisi võitleja. Venemaa saatis Zaporižžja rindelõigule 76. õhudessantdiviisi takistamaks Ukraina läbimurret olulisel rindelõigul.


Kreml saadab Lõuna-Ukrainasse, Zaporižžja rindelõigule täienduse oma viimaste heade reservide näol, kirjutab Forbes. Lisades, et see on meeleheitlik samm takistada Ukraina olulist läbimurret kriitilisel teljel.

«Üksused pärinevad Vene 76. õhudessantdiviisist, mis on ilmselt Venemaa hetke üks parim ja ühtlasi viimaseid reservis olevaid häid diviise», ütleb sõjandusekspert Rob Lee.

See, et venelased suunavad 76. diviisi ümber, viies need Zaporižžja rindelõigule, näitavat Ukraina vasturünnaku kasvavat hoogu, lisades Vene vägedele pinget mitmel teljel Lõuna - ja Ida-Ukrainas.


Väikesed edusammud

Viimase paari nädala jooksul on Ukraina väed vabastanud Robotõne küla Zaporižžja rindelõigul ja vallutanud tagasi Robotõnest umbes 100 kilomeetrit idas asuva Urozhaine küla.

Need Ukraina kaksikvõidud toovad Kiievi jõud kümmekond kilomeetrit lähemale oma kahele peamisele eesmärgile Lõuna-Ukrainas - vabastada linnad Melitopol ja Mariupol venelaste okupantidest ning ühtlasi nii jõuda Aasovi mereni.

Samas Venelased soovivad linnade üle kontrolli hoida, sest need tagavad maismaa varustusliinid Venemaa poolt okupeeritud Krimmi. Tulemus, kumb osapool linnade üle kontrolli saavutab, võib sõltuda sellest, kumb pool suudab paremini oma reserve kasutada.

Ukraina kasutab Zaporižžja rindelõigul 82. üksik ründedessantbrigaadi, Kreml see eest paneb nüüd vastu 76. õhudessantdiviisi, mis peaks sõjaekspertide arvates olema hetkel Vene vägede üks viimaseid parimaid üksusi.


Venemaa liigutab vägesid

Ukraina reservohvitser, kes säutsus X-is (endine Twitter) @Tatarigami_UA nime all, oli üks esimesi, kes märkas 76. õhudessantdiviisi ümberpaigutust Kreminna sektorist Kirde-Ukrainast Robotõne-Tokmak-Melitopol teljele.

«Vähemalt paberil, on 76. diviis osa Venemaa strateegilistest reservidest, rõhutades käigu tõsidust,» kirjutas @Tatarigami_UA laupäeval.

Põhjus, miks ohvitser rõhutas, et 76. diviis on just paberil reservüksus, on see, et diviis, mis juhib kolme jalaväerügementi, milles igaühes on paar tuhat sõdurit, ei ole olnud reservis, vaid on olnud eesliinil ja osalenud aktiivses sõjategevuses kogu suure osa 19 kuulisest sõjast.

See diviis võitles Kiievi ümbruses täiemahulise sissetungi algusnädalatel ja osales erinevate raportite kohaselt 2022. aasta kevadel Butšas Ukraina tsiviilelanike massimõrvas. Pärast Butšast taganemist paigutati diviis ümber itta koos T-90 ja T-72 tankide ning BMP-2 ja BMD soomukidega.

Kuus kuud hiljem, augustis 2022, viidi 76. diviis Lõuna-Ukraina Hersoni oblastisse, et peatada Ukraina 2022. aasta pealetung. Pealetungi ei suudetud küll peatada, aga diviis pani iga võidetud kilomeetri eest ukrainlasi maksma kõrget hinda.

Oktoobri lõpus hävitasid 76. diviisi suurtükiväed Ukraina 35. üksik merejalaväe brigaadi kolonni Kostromkas, umbes 30 kilomeetrit põhja pool Dnipro jõest.


Kreml mängib kõrgete panustega

Seega see on juba aasta jooksul teine kord, kui Venemaa saadab 76. õhudessantdiviisi Lõuna-Ukrainasse peatamaks Ukraina vasturünnakut. Sellega mängib Kreml kõrgete panustega mängu.

«Ühest küljest tugevdab see Venemaa operatiivvõimekust,» kirjutas @Tatarigami_UA. «Teisest küljest kahjustaks nende ebaõnnestumine kriitiliselt lahinguvõimeliste reservide kiiret rakendamist.»

Iga tulevane Venemaa katse tugevdada kaitset ühel rindelõigul tuleb mõne teise rindelõigu arvelt, lähtudes Washingtoni sõjauuringute instituudi hinnangust. «Suurte operatiivreservide puudumine sunniks Venemaa väejuhatust läbi viima edasisi ümberpaigutusi ja otsustama, milliseid rinde osasid eelistada.»

Järeldus on ilmne. Kui ukrainlased suudavad säilitada oma hoogu lõunas, võivad nad sundida venelasi tegema raske valiku: kas kaitsta lõunat või kaitsta ida. Tõenäoliselt ei suudaks nad mõlemat teha.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud