Kui kaugel on EL ühe miljoni mürsu eesmärgist Ukrainale? Väga kaugel.

Kui kaugel EL on ühe miljoni mürsu eesmärgist Ukrainale? Väga kaugel.


Euroopa Liit on tarninud Ukrainale esimese osana «üks miljon mürsku Ukrainale» plaanist 223 800 suurtükimürsku, et toetada Kiievi võitlust Venemaa vastu, teatas pressiesindaja 11. augustil.

Sel aastal lubas 27-liikmeline Euroopa Liit suurendada vajalike suurtükimürskude tarnimist Ukrainale, et leevendada Kiievi laskemoonapuudust. Eriti terav puudus on suurtükimürskudest.


1 miljon mürsku

Liikmesriigid leppisid kevadel kokku kahe miljardi euro suuruses plaanis, et võtta mürske oma varudest ja lisaks teha ühiseid tellimusi eesmärgiga tarnida Ukrainale miljon mürsku 12 kuu jooksul.

Esimene etapp, mis kestis 9. veebruarist 31. maini, eraldas miljard eurot, et hüvitada ELi liikmetele umbes pool mürskude kuludest, mis tarniti nende olemasolevatest varudest.

«Liikmesriigid on tarninud umbes 223 800 mürsku - kaugmaa iseliikuvaid, täppisjuhtimisega laskemoona kui ka miinipildujamürske - ja 2300 igat tüüpi rakette,» ütles ELi pressiesindaja Peter Stano.

Kokku on selle plaani raames laskemoona tarnitud väärtuses 1,1 miljardit eurot, millega ollakse ikkagi pikalt plaanis maas. Plaanide järgi peaks üks miljon mürsku olema tarnitud Ukrainale järgmise aasta kevadeks.


Plaani 2. osa

Plaani teise osana proovitakse leida ühiseid hankelepinguid Euroopa tootjatega 155-mm mürskude tootmiseks. Samas aeg tiksub armutult, sest lepingute sõlmimiseks on aega septembri lõpuni. Lisaks sellele vireleb Euroopa laskemoona puuduses ja ka tootmise käivtamisega on raskusi.

Kokku on Euroopa Liit ja selle liikmesriigid kulutanud umbes 20 miljardit eurot igasuguse relvastuse tarnimisele Ukrainale alates Venemaa invasioonist veebruaris 2023.

Samas juuli keskpaiga seisuga oli on Ameerika Ühendriigid eraldanud Ukrainale julgeolekuabi rohkem kui 43,7 miljardi dollari ulatuses ja Augusti alguses palus Valge Maja USA Kongressil veel 13 miljardit dollarit väärtuses uut sõjalist abi Ukrainale.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud