Putin pakkus Ukrainale rahu, nõudes nelja oblastit; Kiiev keeldus, öeldes, et see on natsismi taaselustamine

Putin pakkus Ukrainale rahu, nõudes nelja oblastit; Kiiev keeldus, öeldes, et see on natsismi taaselustamine
Putin pakkus Ukrainale rahu, nõudes nelja oblastit; Kiiev keeldus, öeldes, et see on natsismi taaselustamine

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi lükkas 14. juunil tagasi Venemaa presidendi Vladimir Putini rahuläbirääkimiste tingimused, võrreldes neid Adolf Hitleri Tšehhoslovakkia invasiooniga aastatel 1938 -  1939.


Putini rahupakkumine

Putin ütles reedel, 14. juunil, et rahuläbirääkimiste tingimusena peavad Ukraina väed lahkuma Donetski, Luhanski, Hersoni ja Zaporižžja oblastitest.

Ta lisas, et Ukraina peab tunnustama Venemaa ebaseaduslikku annekteerimist nendes piirkondades ja loobuma igasugusest soovist liituda NATO-ga.

«Niipea kui Kiiev teatab, et on valmis selliseks otsuseks, järgneb meie poolt koheselt käsk lõpetada tulevahetus ja alustada läbirääkimisi ning seda sõna otseses mõttes samal minutil,» ütles Putin.

«Kordan, me teeme seda kohe. Loomulikult garanteerime samal ajal ka Ukraina üksuste ja formatsioonide takistamatu ja ohutu väljaviimise,» ütles ta.


Kiiev keeldub

Zelenskõi sõnul on tegu tavapäraste ultimaatumitega, mis mitte kuidagi ei erine varasematest.

«See, mida Putin teeb, on natsismi taaselustamine,» ütles Zelenskõi Itaalia uudistekanalile SkyTG24, lisades: «Ta tahab, et loobuksime meilt juba praeguseks okupeeritud aladest, kuid peale selle tahab ta ka Ukraina kontrolli all olevaid okupeerimata alasid. Putin ei kavatse peatuda ja külmutatud konflikti ei saa olema.»

Zelenskõi võrdles Putini ultimaatumit Hitleri nõudmisega annekteerida Tšehhoslovakkia Sudeedimaa 1938. aastal, mil Hitler väitis, et ei lähe kaugemale.

1938. aasta suvel nõudis Hitler, et Tšehhoslovakkia loovutaks Saksamaale sudeedisakslastega asustatud alad.

1938. aasta sügisel tehti Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Itaalia vahel kokkulepe (Müncheni kokkulepe), millega sunniti nõustuma ka Tšehhoslovakkiat ja kokkuleppe raames loovutas Tšehhoslovakkia Sudeedimaa Saksamaale. Sellega suurriigid arvasid, et hoitakse sõda ära, aga tegelikult rängalt eksiti.

Hitler sai, mida ta tahtis, ja hiljem vallutas terve Tšehhoslovakkia.


Putini ettepanek on äärmiselt solvav

Zelenskõi kabinetiülema nõunik Mõhailo Podoljak ütles oma postituses X-is, et ettepanek oli äärmiselt solvav rahvusvahelist õigust silmas pidades ja räägib kõnekalt Venemaa praeguse juhtkonna suutmatust reaalsust adekvaatselt hinnata.

Ta lisas, et sisuliselt Putini nõudmised tähendavad seda, et loobuge oma aladest, oma suveräänsusest, jätke end kaitseta ja loobuge ka sanktsioonidest. Lõpetuseks lisas, et tegu on pettusega ja selliseid pakkumisi ei tohiks tõsiselt võtta.

«Vabanege illusioonidest ja lõpetage Venemaa "ettepanekute", mis on solvavad tervele mõistusele, tõsiselt võtmine.»

Ukraina on omalt poolt rõhutanud, et rahuläbirääkimiste alustamiseks ja põhitingimuseks on kõigi Vene vägede täielik lahkumine Ukraina territooriumilt.

Allikad: BBC, SkyTG24, X ja Kyiv Independent


Ukraina grupp Facebookis

Toeta Ukraina vabastamist liitudes alloleva nupug kaudu Facebooki grupiga, kus lisaks aitamisele keskendutakse ka kõige tähtsamatele sündmustele Ukrainas. Liitumine on kohene ja tasuta ning juba sellega annad panuse Ukraina vabastamisele.
Liitu grupiga nüüd ja anna sellega oma panus Ukraina vabastamisele ning sõja lõpule.

Jaga artiklit FB-s:



Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud