Ukraina soovib saada esimeseks sularahavaba riigiks maailmas
Foto: Andrew Forrest (vasakul) ja Ukraina majandusministri asetäitja Oleksandr Grõban osalevad Ukraina Taastamise Konverentsi pressikonverentsil Londonis 21. juunil 2023. Allikas: Bloomberg.
Ukraina soovib muuta oma majanduse võimalikult kiiresti sularahavabaks, et tõrjuda välja korruptsiooni ja kindlustada sadade miljardite dollarite suurused erainvesteeringud, mida on vaja sõjajärgseks ülesehituseks, kirjutas juuni lõpus veebileht smh.com.au.
Teavitus järgnes, kui Austraalia filantroop ja üks rikkaimaid mehi Andrew «Twiggy» Forrest esitles uut investeerimisfondi Ukraina ülesehituseks.
Investeerimisfondi suurus on 735 miljonit dollarit ja seda lubatakse Ukrainale anda juhul, kui Ukraina astub tõsiseid samme korruptsiooni vastu võitlemisel. Veel enam. Forrest kutsus üles Ukrainat muutuma sularahavabaks riigiks.
Kuigi näiteks Rootsi on liikunud sularahavaba ühiskonna suunas, võib Ukraina olla esimene riik maailmas, kes seda tõeliselt saavutab.
See on osa muutusest, mille eesmärk on vältida sõjajärgset korruptsiooni. Näitena saaks tuua Iraagi sõja, kui erinevad taaste - ja ülesehitusfondide miljardeid kasutati altkäemaksudeks ja pististeks.
Korruptsioon Ukrainas
Transparency Internationali korruptsioonitajumise indeksi järgi on Ukraina korruptsiooniindeks 33 punkti. Indeksit mõõdetakse 100 punkti skaalal, kus 100 on parim tulemus ja 0 halvim. Ukraina 33 punkti paigutab ta 180 riigi seas korruptsioonitasemelt 116. kohale.
Võrdlusena Eesti on 74 punktiga 14. kohal. Esikohal on Taani 90 punktiga ja teisel kohal Soome 87. punktiga.
Ukraina majandusministri asetäitja Oleksandr Grõban ütles, et president Zelenski on väga otsusekindel liikumaks sularahavaba majanduse suunas ja valitsus teeb endast kõik oleneva, et see võimalikult kiirelt ka juhtuks.
Zelenskil selged plaanid
«See on presidendi selge kavatsus, ma kinnitan teile,» ütles Grõban.
Lisades: «Ta mõistab, et paljud probleemid tulenevad sularahast. Seega üks viimastest koosolekutest, mida ta juhtis, oli sularahavaba majandus üks peamisi teemasid tulevaseks majanduslikuks transformatsiooniks."
Andrew Forrest ei ole enne sõda Ukrainasse investeerinud, aga pärast Venemaa invasiooni on temast saanud üks Ukraina olulisem filantroobist annetaja.
Forrest ütles, et Ukraina majandusministri asetäitja poolt tehtud pühendumus muuta riik sularahavabaks on fantastiline, sest see oleks korruptsioonile lõplik kirstunael.
«See on punkt, mille olen Ukraina valitsusele esitanud: sularaha toob kaasa korruptsiooni. Nüüd on teil võimalus minna üle sularahavabale - pole ühtegi põhjust, miks teil peaks ühiskonnas sularaha olema, ühtegi,» lisas miljardär Andrew Forrest.
Investeerimisfond Ukraina ülesehituseks
Forresti poolt loodud fondi hakkab juhtima Ukraina Majandusministeerium ja seda haldab USA päritolu rahvusvaheline investeerimisettevõte BlackRock.
Austraalia kaevandusmiljardär loodab meelitada teisi investoreid ja eelduste kohaselt võiks fondi suurus ulatuda kuni 100 miljardi USA dollarini.
Forrest ütles, et on kindel Ukraina edusammudes ja soovitaks teistel investoritel toetada riigi ülesehitust. «Ma arvan, et see oleks nagu vastuvoolu ujumine, ma tõesti arvan nii,» ütles ta.
Fond aktiveeritakse alles siis, kui Ukraina on ametlikult kinnitatud sõja lõppu.
Kes on Andrew Forrest?
Andrew «Twiggy» Forrest on Austraalia ärimees ja filantroop, kes on tuntud kui üks Austraalia rikkamaid inimesi.
Ta on Fortescue Metals Groupi asutaja ja juhatuse esimees, mis on üks maailma suurimaid rauamaakide kaevandamise ettevõtteid.
Forrest on tuntud ka oma filantroopilise tegevuse poolest, eriti hariduse ja vaesuse vastu võitlemise alal.
Jaga artiklit FB-s:
Need on pakkunud teistele lugejatele huvi:
Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.