Meelis Oidsalu: NATO tippkohtumine oli nohikute konverents, tegelikkuses NATO on jäänud aastaga nõrgemaks

Meelis Oidsalu: NATO tippkohtumine oli nohikute konverents, tegelikkuses NATO on jäänud aastaga nõrgemaks

FOTO: Meelis Oidsalu, Vikerraadio


Täna hommikul andis Vikerraadios julgeolekuekspert Meelis Oidsalu oma hinnangu Vilniuses toimunud NATO tippkohtumisele. Tema hinnangul oli see nohikute konverents, kus vaadati üle dokumente, aga tegelikkuses on NATO aastaga jäänud lahinguväljal nõrgemaks.

Tema sõnul on NATO riigid andnud Ukrainale ära väga palju moona ja varustust, mida ei ole tagasi toodetud ja praegu ei ole näha, et tahetksegi üldse adekvaadses mahus tagasi või peale ja juurde toota.

Peale selle tema hinnangul moonaladudes haigutab väga suur tühjus ja isegi suuremgi, kui võib-olla räägime ning seni, kuni 2006. aastal võetud kohustusest täita 2% SKP-st kaitsele, ei täideta, ei ole meil mõtet rääkida muust, kui lihtsast heatahte avaldusest.

Ukrainal läheb väga halvasti

Oidsalu sõnul läheb Ukrainal üldiselt halvasti ja tuleks just sellest rääkida, mitte nii väga Vilniuse NATO tippkohtumisest. Ta lisab, et NATO selle sõja jooksul ei ole suurt rolli mänginud Ukraina jaoks.

«NATO selle sõja jooksul ei ole suurt rolli mänginud Ukraina jaoks, sellepärast, et NATO ikkagi ametlikult on varjusurmas olnud, et mitte anda võimalust Putinile ütleda, et Putin sõdib NATO-ga.», ütles Oidsalu

«Tervikuna on Ukraina praegu sellel kursil, et kui nüüd ei tule mingeid ulatuslikke läbimurdeid rindeid, siis sügiseks oleme olukorras, kus läänel ei ole suurt võimekust enam lahingumoona peale anda.»

«Ja kui selleks ajaks ei ole alasid tagasi vallutatud, tulevad läbirääkimised ja võib-olla nende läbirääkimiste käigus hakatakse Ukraina NATO-liikmelisusest rääkima, kui millestki mida Ukraina võiks saada millegi vastu - oma territooriumi loovutamise või kasvõi ajutise aksepteteerimise vastu,» ütles Oidsalu, lisades, et Ukraina jaoks on olukord keeruline.

Kuula kogu saadet

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.