Eesti vabatahtlike konvoid tabas Vene raketilöök

Eesti vabatahtlike konvoid tabas Vene raketilöök

Eesti vabatahtlike konvoid tabas Vene raketilöök. Fotod: Twitteris ja Facebookis.


7. oktoobri hommikul jäid MTÜ Vaba Ukraina ja Ukraina Abi MTÜ ühiskonvoi Vene raketilöögi alla. Erinevate allikate sõnul oli tegu Iskander raketiga, mis plahvatas kõigest kümmekond meetrit eestlaste konvoist.

Õnneks oli tegu nii öelda õnneliku õnnetusega, sest keegi eestlastest autode juures ei olnud ja seega ükski Eesti vabatahtlik tõsiselt viga ei saanud.

«Täna hommikul jäi meie ja Ukraina Abi MTÜ ühiskonvoi vaenlase raketilöögi alla. Poiste sõnul kukkus Iskander neist paarikümne meetri kaugusele. Kõik sõidukid hävinesid, poisid jäid napilt õnneks ellu ja terveks. Abistame neid vastavalt vajadusele koos oma koostööpartneritega Ukrainas», kirjutas MTÜ Vaba Ukraina oma sotsiaalmeedia lehel.

Lisades: «Päris inimkaotusteta kahjuks siiski ei pääsenud, naabermajas hukkus kaks väikest last. Puhaku nad rahus. Võitleme edasi, Eesti au ja Ukraina vabaduse nimel»


Rünnak toimus Harkivi elurajoonis

Kui uudise levides ja erinevate meediaväljaannetele kommentaare andes asukohta ei avaldatud, siis hiljem siiski asjaosalised teavitasid, et rünnak toimus Harkivi kesklinnas.

MTÜ Ukraina Abi esindaja Lennart Bergström kirjeldas juhtunut «Aktuaalsele kaamerale»: «Jõudsime eelneval õhtul Harkivisse. Meeskond sättis ennast magama. Plaan oli alustada varahommikul teed Kiievi poole. Mina ärkasin meestest tund aega varem üles, et minna järele teisele meeskonnaliikmele linna peale.

Kaks meeskonnaliiget magasid korteris. Mina ise panin oma seljakotid ja riidekotid MTÜ bussi ära ja otsustasin, et võtan hoopis teise auto, millega lähen sõbrale järele. Ja nii kui ma jõudsin lahkuda, siis umbes kolme minuti jooksul oli bussist kümne meetri kaugusel Iskanderi raketi tabamus.», vahendab portaal ERR.ee.

Ka Bergström kinnitas, et ükski eestlasest vabatahtlik tõsiselt viga ei saanud.

«Meeskonnaliikmed said kergeid vigastusi – klaasivigastusi ja natukene said põrutada. Kuna korteris oli äärmiselt suur ülerõhk, siis seinad olid kummis, mööbel laiali, klaasid purunenud. Üks esindaja oli Vaba Ukrainast ja ülejäänud olid MTÜ Ukraina Abist. Meeskonnaliikmed on rivis tagasi. Oleme tagaisteel ja jätkame oma tööd,» kirjutab ERR.

Lisades: «Kaks autot on täielikult hävinenud ja kaks autot said suuri kahjustusi, aga on taastamiskõlblikud. Aga see võtab aega.»


Kas tegu oli juhusega?

Tõenäoliselt oli tegu juhusega, sest Harkivit rünnati samaaegselt kahe raketiga. Mõlemad raketid tabasid kesklinna elurajoone, kus teadaolevat ühtegi sõjaväeobjekti ei ole.

Üks rakettidest tabas Harkivi Osnovianski linnaosa kolmekordset elumaja ja teine Harkivi Kiievi nimelist linnaosa, kus olid ka eestlaste konvoi.


Täpne asukoht

Asukoht, kuhu eestlaste konvoid tabanud rakett maandus, on leitav Google Mapsist. Selleks avada Google Maps ja sisestada otsingusse 49.994317, 36.237074 ning seejärel siseneda tänavavaatesse.

Sinine joon eestlaste buss. Punane joon kraater. Eestlaste buss oli pargitud Capital Hall (ATN uudistemaja kõrvale)

Sinine joon eestlaste buss. Punane joon kraater. Eestlaste buss oli pargitud Capital Hall (ATN uudistemaja kõrvale)

See on enam vähem koht, kus rakett plahvatas. Kollakas mitmekorruselises majas, mille katusel on silt Capital Call, asub ühtlasi ka Harkivi üks uudistemajadest ATN uudised. Eestlaste buss, mis täielikult hävines parkis maja ees, kus on hallikas pikapp. Paremal on elumajad ja vasakul vaatamisväärsus Roof of the World (akendeta kivimaja).

Google Mapsi tänavavaade. Punane joon umbkaudne asukoht, kus toimus raketiplahvatus. Sinine joon eestlaste bussi umbkaunde parkimiskoht. Rohelised jooned Capital Hall ja ATN uudistemaja. 

Eestlased, kes plahvatuse ajal olid korteris, olid tõenäoliselt Capital Hall vastasmajas, mis sai raketilöögi järel suuri purustusi. 

Suure pildi nägemiseks klõpsa sellel või minna Google Maps ja sisestada otsingusse 49.994317, 36.237074.

Google Mapsi tänavavaade. Punane joon umbkaudne asukoht, kus toimus raketiplahvatus. Sinine joon eestlaste bussi umbkaudne parkimiskoht. Rohelised jooned Capital Hall ja ATN uudistemaja. Eestlased, kes plahvatuse ajal olid korteris, olid tõenäoliselt Capital Halli ja eestlaste bussist üle tee asuvas vastasmajas, mis sai raketilöögi järel suuri purustusi. Suurema foto nägemiseks klõpsa sellel või minna Google Maps ja sisestada otsingusse 49.994317, 36.237074.

Seega ühtegi strateegiliselt tähtsat objekti antud piirkonnas ei olnud, mille ründamist võiks põhjendada sõjaliselt. Kuna samal ajal tabas ka teine rakett 3-korruselist elumaja mõned kilomeetrid lõunas, siis võib eeldada, et tegu on järjekordse Vene terroriga Ukraina tsiviiltaristu - ja elanike vastu.

Lisaks seda oletust aitab kinnitada ka päev varem toimunu, kui Vene okupandid ründasid Harkivi oblasti Kupjanski piirkonna Hroza küla poodi ja kohvikut. Kohvikus oli samal ajal peied, kus saadeti viimsele teele hukkunud kaitseväelast, mistõttu rünnak oli eriti ohvrite rohke. Rünnakus sai surma üle 50 inimese.

UUENDATUD 12.10.2023: Kõik Hroza külas hukkunud on tänaseks tuvastatud. Hukkunute arv oli 59.


Videod

Allikas: https://www.facebook.com/groups/VabaUkraina/posts/6836118563110954


Ukraina grupp Facebookis

Toeta Ukraina vabastamist liitudes Facebooki grupiga «MISSION UKRAINA», kus lisaks aitamisele keskendutakse ka kõige tähtsamatele sündmustele Ukrainas. Liitumine on kohene ja tasuta ning juba sellega annad panuse Ukraina vabastamisele.

Liitu grupiga nüüd ja anna sellega oma panus Ukraina vabastamisele ning sõja lõpule.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud