Biden: Ukraina ei ole veel valmis NATO liikmeks saama

President Joe Biden ütles CNN-ile antud eksklusiivintervjuus, et Ukraina ei ole veel valmis NATO liikmeks saama, öeldes, et enne kui allianss saab kaaluda Kiievi oma ridadesse lisamist, peab sõda Ukrainas lõppema.

Biden ütles CNN-i saatejuhile Fareed Zakariale, et kuigi Ukraina eelseisvast NATO liikmelisusest rääkimine on ennatlik, jätkavad USA ja selle liitlased NATO-s Ukraina toetamist.

Biden andis CNN-ile intervjuu enne oma nädal aega kestvat Euroopa-reisi, mis hõlmab NATO tippkohtumist Leedus. Tippkohtumise üheks peamisteks peateemadeks on Venemaa sõda Ukrainas ja Ukraina soov saada NATO liikmeks.

Ukraina ühinemine praegu tähendaks sõda kogu NATO-le

«Ma ei arva, et NATO-s oleks üksmeel selles, kas Ukraina tuleks praegusel hetkel, sõja keskel, NATO perre tuua,» ütles Biden. Tema sõnul tähendaks praegusel hetkel Ukraina ühinemine NATO-ga automaatselt seda, et NATO oleks Venemaaga sõjas.

"Näiteks, kui teeksime seda [võtaksime Ukraina NATO-sse, toimetus], siis, teate - ja ma mõtlen, mida ma ütlen - me oleme leppinud kokku kaitsta iga tolli NATO territooriumist. See on pühendumus, mille me oleme kõik sõltumata asjaoludest võtnud. Kui käib sõda [mistahes NATO liikme territooriumil, toimetus], siis oleme kõik sõjas. Me oleksime sõjas Venemaaga, kui see oleks nii."

Biden ütles ka seda, et ta on Zelenskiga pikalt sellest küsimusest rääkinud, öeldes, et ta on Ukraina presidendile öelnud, et USA jätkab Ukraina julgeoleku ja relvastuse tagamist täpselt samamoodi nagu ta seda Iisraelile teeb.

Ukraina liikmelisus tulevikus

«Ma arvan, et me peame Ukrainale välja töötama mõistliku tee, et ta suudaks kvalifitseeruda NATO liikmeks saamiseks,» ütles Biden, märkides, et ta keeldus enne sõda Venemaa presidendi Vladimir Putini nõudmistele anda lubadus Ukrainat mitte vastu võtta, kuna alliansil on nii öelda «avatud uste poliitika».

«Aga ma arvan, et on ennatlik nõuda hääletust praegu, sest peavad olema täidetud ka teised nõuded, sealhulgas demokratiseerimine ja mõned muud küsimused,» ütles Biden.

Reedel teatas Valge Maja, et USA saadab esmakordselt Ukrainale kobarmoona, et tugevdada Ukraina laskemoona varusid toetamaks Ukraina vastupealetungi.

Biden kommenteeris otsust CNN-ile antud intervjuus, et see oli «raske otsus» anda Ukrainale vastuolulist laskemoona kobarmoona näol, kuid samas ta oli veendunud, et see on vajalik, kuna Ukraina laskemoonavarud on otsakorral.

Rootsi liitumine NATO-ga

NATO kohtumine tuleb ka ajal, mil Rootsi soovib liituda Lääne alliansiga, millele on vastu seisnud Türgi ja Ungari.

Biden ütles Zakariale, et ta on optimistlik, et Rootsi saab lõpuks NATO-sse, märkides, et peamine takistus, Türgi, soovib moderniseerida oma F-16 lennukiparki, koos Kreekaga, mis on hääletanud Rootsi vastuvõtmise poolt.

«Türgi soovib F-16 lennukite moderniseerimist. Ja ka (Kreeka peaminister Kyriakos) Mitsotakis Kreekas otsib mõningast abi,» ütles Biden.

«Ja nii üritan ma, üsna ausalt, panna kokku konsortsiumi, kus me tugevdame NATO sõjalist võimekust nii Kreeka kui ka Türgi osas ning lubame Rootsil liituda. Aga see on hetkel töös. See pole veel tehtud.»

Laiaulatuslikus intervjuus arutasid Biden ja Zakaria ka muid olulisi välispoliitika väljakutseid, sealhulgas Hiinat, Saudi Araabiat ja Iisraeli. Kogu intervjuu (video) on leitav CNN-is.

Jaga artiklit FB-s:



Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.


Sulle võib pakkuda huvi ka...

Sponsoreeritud