Signe Riisalo: sugu vahetanud mehi peaks spordis kohtlema naistega võrdselt

Signe Riisalo

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo arvates peaks kohtlema sugu vahetanud inimesi võrdselt tema sookaaslastega ega tegema vahet, tegerma erinevat kohtlemist seetõttu, et ta on sugu vahetanud mees või naine.


Esmaspäeval Riigikogu istungil esitas Varro Vooglaid sotsiaalkaitseministrile Signe Riisalole arupärimise, kas sugu vahetanud mehi peaks kohtlema naistega võrdselt nii naiste duširuumides, riietusruumides, spordis. Signe Riisalo arvates peaks.


Varro Vooglaid päris, kas sugu vahetanud meestel peaks olema võrdne ligipääs naiste riietusruumile, dšširuumile ja kas peaks olema võrdne võimalus osaleda naiste spordivõistlustel.

Täpne väljavõte 16.10.2023 19:37 Riigikogu stenogrammist.

Varro Vooglaid küsib:

Suur tänu! Ma võtaksin kohe sõnasabast kinni, te ütlesite vist just praegu midagi sellist, et sõltumata sellest, mis soost keegi on või mis sooidentiteet tal on, teda ei tohi diskrimineerida, teda tuleb kohelda võrdsena. Aga äkki te selgitaksite meile, kuidas see printsiip nagu päriselt peaks teostuma?

Minu jaoks on kogu see sooideoloogia üks suur mõistusevastasus ja sellepärast ma loodangi, et äkki te oskate valgustada.

Kui keegi, näiteks keegi meesterahvas vahetab sugu juriidiliselt ja hakkab naiseks, riigi silmis on ta ametlikult naine, siis kas see teie poolt allajoonitud printsiip, et kedagi ei tohiks diskrimineerida, kõiki peaks kohtlema võrdselt, tähendab seda, et tal peaks olema võrdne ligipääs ujulas naiste riietusruumi, duširuumi ja kas tal peaks olema võrdne võimalus osaleda naiste spordivõistlustel: ujumisvõistlustel, jalgrattavõistlustel, jooksuvõistlustel, miks mitte, ma ei tea, poksi‑, vabavõitluse võistlustel? Kuidas see printsiip selles olukorras peaks teostuma?

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastab:

Suur aitäh küsimuse eest! Spordi, eriti tippspordi spetsiifikasse pole mul pädevust süüvida.

Kui aga inimene on läbinud sootunnustamise protsessi ehk muutnud oma sugu, siis jah, tõsi, me peaksime teda kohtlema võrdselt teiste tema sookaaslastega ega tegema vahet, tegema erinevat kohtlemist seetõttu, et ta on mees või naine või et ta on sugu vahetanud mees või naine. See on tõsi.


Stenogrammi video


Varro Vooglaid kommentaar sotsiaalmeedias

Sarnane artikkel ilmus ka Postimees Sport lehel, mida Varro Vooglaid jagas ka oma sotsiaalmeedia kontol ja lisades jagamisele juurde omapoolse kommentaari. TõeHääl.ee avaldab Varro Vooglaidi kommentaari muutmata kujul:

No näed sa siis – läänelikud väärtused murravad peale, nii et tükid taga. Naistele on mul sõbralik soovitus, et kui soovite veel (koos oma tütardega) ujulas/SPA-s käia, nii et duširuumis ei pese end teie kõrval alasti meessuguorganitega habetunud "naised", siis tehke seda, kuna senise mõistusevarjutusliku poliitilise suuna jätkudes ei pruugi vastav võimalus enam kuigi kaua kesta. Sarnane soovitus on mul naistele, kes soovivad oma meelisspordialal veel kuldmedaleid võita – katsuge seda ruttu teha, sest varsti läheb asi palju raskemaks, kui peate hakkama naiste võistlustel konkureerima end naisteks pidavate meestega.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.