Kui palju Ukraina sõdurid rindel teenivad? Kui palju Ukraina rahvusvahelise leegioni sõdurid?
Kui suurt palka peaks Ukraina sõdur saama sõjapiirkonnas? Ilmselgelt ei ole olemas numbrit, millega saaks kompenseerida eesliinil kaotatud sõdurite elusid, aga siiski korralik palk on sõduritele vägagi vajalik, et hoida moraali ja elatada peresid.
2550 eurot kuus
Pärast Venemaa täiemahulist sissetungi allkirjastas Ukraina president Volodõmor Zelenskõi määruse, millega tõsteti sõjaväelaste ja sõdurite palka umbes seitse korda. Kõik relvakandjad hakkasid teenima kuus 100 000 grivnat, mis toonases vääringus oli umbes 2550 eurot.
«Maksame igas kuus 100 000 grivnat (2550 eurot) relvi kandvatele sõjaväelastele, et nad teaksid, et riik on neile tänulik. Ja nii see jääb kuni sõda lõpeb,» kommenteeris palgatõusu Zelenskõi. Tänaseks on sõda kestnud juba poolteist aastat ja suur palgakulu on koormaks sõjas räsitud Ukraina niigi haprale eelarvele.
Võrdlusena. Enne täiemahulist invasiooni maksti Ukraina sõdurile umbes riigi keskmine palk: 14 000 grivnat (350 eurot) kuus. Ilmselgelt seitsmekordne palgatõus ei saanud olla Ukrainale jätkusuutlik lahendus, eriti kuna sõjapersonali ja sõdurite arv kasvas mitmekordselt.
Kuid kui Vene tankid liikusid Kiievi suunas, oli otsus suurendada sõjaväelaste palka riigi ellujäämise tagamiseks hädavajalik. Seetõttu tutvustas valitsus kahte tüüpi lisamakseid: 100 000 grivnat (2550 eurot) eesliinil olevatele sõjaväelastele ja 30 000 grivnat (750 eurot) ülejäänud teenistujatele kogu Ukrainas. Sõdurid tundsid, et nende julgust võidelda riigi eest hinnatakse õiglaselt. Sõjaväe ridadesse tuli kiiresti tuhandeid vabatahtlikke. Mobilisatsioon sai ka hoogu.
Selle tulemusena moodustas Ukraina sõjaväe ja julgeolekuagentuuride rahastamine poole riigi eelarve kuludest. Olukorda raskendas asjaolu, et Ukraina ei saa kasutada rahvusvahelist abi oma kaitsekulude katmiseks. See tähendas, et Ukraina saab oma armeed rahastada ainult maksude või riigisiseste laenude abil, mitte rahvusvahelisest rahalisest saadud abist.
Ukrainal on eelarve puudujääk sõja ajal umbes 40 miljardit eurot aastas, mida saab katta rahvusvahelise abiga. Aga nagu kirjutatud, tuleb armeed elatada ja rahastada ainult oma enda vahenditega, milleks lihtsalt puudub võimekus. Seega Kiievi ainus võimalus oli, et peab oma algsest lubadusest taganema ja vähendama Ukraina sõdurite palkasid.
Uued palgad ei ole mitte kitsid, vaid ka keerulised
Selle aasta veebruaris muutis Ukraina valitsus reegleid sõjaväelastele lisatasu saamiseks. Nüüd saab 30 000 grivnat (750 eurot) maksta ainult sõjaväelastele, kes täidavad lahingülesandeid. Ülejäänud sõjaväelased, olenemata, kus nad asuvad, saavad 20 000 grivnat (alla 500 euro) kuus.
100 000 grivnased (2550 eurot) preemiad küll jäid, aga neid jagatakse ainult mõningatele valitud võitlejatele ja see, kes preemiat saab, sõltub sellest, millises piirkonnas ja rindejoonel sõdur teenib ning kui keerukas on ta lahingülesanne. Lisaks võib raha minna sõdurite vahel jagamisele.
See tekitas sõjaväes ja elanikkonnas palju pahameelt. Lisaks uued reeglid ei ole mitte ainult kitsid, vaid ka keerulised. Sageli proovivad sõdurid oma igakuist palka välja arvutada selle alusel, milliseid tasusid nad arvavad end saavat, kuid kuu lõpus saavad nad ebameeldiva üllatuse osaliseks.
Lisaks pole harukordne, et sõdurid peavad sageli maksma varustuse, droonide ja isegi sõidukite eest oma palgast (mis on paljudele läänes üllatav, kuid vaatamata kõigile annetustele pole sõduritel endiselt piisavalt vahendeid Vene armee vastu võitlemiseks). Kui varem rindejoonel teeninud sõdurid said üle 2500 euro, mis aitas katta neid kulusid, siis nüüd saavad viis korda vähem palka.
Uus palgaseadus rahustab, aga siiski halvem kui enne
28. juunil kiitis Ukraina parlament heaks seaduseelnõu täies ulatuses, millega määrati, et sõjaväelased saavad edaspidi lisatasusid 30 000 kuni 100 000 grivna ulatuses (750 kuni 2550 eurot) sõltuvalt nende osaluse kestusest rindejoonel ja selle läheduses ning olenevalt lahingülesannetest.
See tähendab, et rindejoonel ja selle läheduses asuvatel aktiivses sõjategevuses olevate sõdurite palk küll paraneb, aga ei pruugi jõuda samale tasemele, mis oli sõja alguses. Lisaks väljaspool rindejoonel olevate sõdurite palka ei taastata.
Kuigi aprillis sooviti, et ka väljaspool rindejoont olevad sõdurid saavad 30 000 grivnat (750 eurot) kuus, aga paraku Ülemraadas see heakskiitu ei leidnud, sest see oleks läinud riigile maksma üle 4 miljardi euro ja selle jaoks ei leitud katteallikat, vaid oleks suurendanud Ukraina eelarve puudujääki.
Kokkuvõttes ei pruugi sõjaväelaste palkade vähendamine vähendada kulusid, sest ei maksa unustada, et sõja kestes suureneb Ukraina armee kaotuste arv ja see suurendab pidevalt kulusid. Ukraina jätkab sõjas haavata saanud sõduritele 100 000 grivna (2550 eurot) maksmist. Samuti sõjavangide ja kadunud ning langenud sõdurite peredele makstakse 15 miljonit grivnat ühekordset toetust (380 000 eurot).
Kõik see tähendab ainult ühte: Ukraina kaitsekulud pidevalt tõusevad, samal ajal kui Ukraina otsib viisi, kuidas oma kaitsjaid korralikult tasustada.
Palju teenivad Ukraina rahvusvahelise maakaitseleegioni sõdurid
Ukraina rahvusvahelise maakaitseleegioni sõdurite palk on sarnane Ukraina armee palgale, teenides 600 kuni 3300 dollarit kuus. Eurodesse teisaldatuna umbes 550 kuni 3050 euro kuus.
550 eurot kui ollakse rindejoone taga ja ei osaleta aktiivses lahingtegevuses. 1100 eurot kui ollakse nii öelda ohtlikus tsoonis ja 3050 eurot, kui ollakse rindejoonel ja osaletakse aktiivses sõjategevuses.
Haavata saamisel, sõjavangi langemisel või surma saamisel on täpselt samad kompensatsioonid, mis tava-armees. Langemisel ühekordne 15 miljoni grivnane (380 000 eurot) tasu lähedastele. Haavata saamisel tasuta haiglaravi kui ka eriline riigitoetus, mis ulatub 2550-euroni kuus.
Kui palju aga teenivad Vene sõdurid?
Lõpetuseks toome võrdluse, kui palju teenivad Vene sõdurid Ukrainas. Kuna Vene allikad ei ole kõige usaldusväärsemad, siis tuleb infot võtta väga allikakriitiliselt, aga ametlike allikate puhul räägitakse, et keskmiselt teenib Vene sõdur Ukrainas 195 000 rubla ehk umbes 2300 eurot.
Samas on allikaid, mis kirjutavad vene naistest, kes kurdavad, et riik ei maksa nende rindel olevatele meestele seda palka, mida lubati, summa on lubatust väiksem ja maksmises on viivitused.
Haavata saanud Vene sõdurid saavad AA.com.tr andmetel 3 miljonit rubla (ca. 29 000 eurot) ja langenud sõdurid 5 miljonit rubla (ca. 49 000 eurot). Samas The Kyiv Independent kirjutas augusti alguses, et venelased tuhastavad surnud sõdurite laibad kohapealsetes krematooriumites, et peita ja varjata kaotusi.
Seega võib ainult spekuleerida, kas hukkunud Vene sõdurite lähedased üleüldse midagi lubatud 49 000 eurost näevad.
Allikad: The Spectator, The Moscow Times, AA.tr.com, Ukraina rahvusvaheline maakaitseleegion ja The Kyiv Independent.
Jaga artiklit FB-s:
Need on pakkunud teistele lugejatele huvi:
Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.