Gazas pommitati haiglat, üle 500 hukkunu. Iisrael ja Hamas süüdistavad teinetest
Eile sai õhurünnaku käigus tabamuse Gaza Al-Ahli haigla, mille tagajärjel sai surma vähemalt 500 inimest, teavitasid Hamasi ametnikud. Nii Hamas kui ka Iisrael süüdistavad haigla rünnakus teineteist, vahendab The Associated Press.
Vaatamata juba pingelisele olukorrale on piirkonnas levimas veelgi suurem viha haiglas toimunud veresauna tõttu ja olukord on veelgi pingestumas.
Joe Biden, kes on teel Lähis-Itta lootuses peatada sõja levik, pidi kohtuma Jordaania kuninga Abdullah II-ga, kus plaanis osaleda ka Palestiina president Mahmoud Abbas ja Egiptuse president Abdel Fattah el-Sissi, aga paraku seoses haiglarünnakuga tühistas Jordaania välisminister kohtumise.
Jordaania välisminister Ayman Safadi ütles riiklikule televisioonile, et sõda Iisraeli ja Hamasi vahel «surub piirkonna viimse piirini». Ta ütles, et Jordaania võõrustab tippkohtumist ainult siis, kui kõik on nõus, et selle eesmärk on «peatada sõda, austada palestiinlaste inimlikkust ja pakkuda neile väärikat abi».
Valge Maja ametnik ütles, et Biden külastab nüüd ainult Iisraeli.
Rünnak haiglale
Plahvatus al-Ahli haiglale minetab kõik inimliku. The Associated Press'ile laekunud videost on näha kohutavad stseenid leekides haiglast, mis on täis plahvatuses puruks rebitud inimkehasid, millest paljud olid väikesed lapsed. Muru nende ümber oli täis tekke, koolikotte ja muid esemeid.
Veresaun leidis aset, kui USA üritas veenda Iisraeli lubamaks saata abi meeleheitel tsiviilisikutele, abiorganisatsioonidele ja haiglatele Gaza sektoris, mis on olnud täieliku blokaadi all alates Hamasi massiivest raketirünnakust Lõuna-Iisraelis eelmisel nädalal. Sajad tuhanded inimesed otsivad meeleheitlikult isegi kõige elementaarsemat abi nagu näiteks vett ja leiba.
Hamas ja Iisrael süüdistavad teineteist
Hamas ja Iisrael süüdistavad haiglale korraldatud rünnakus teineteist.
Hamas nimetas teisipäevast rünnakut haiglale «kohutavaks massimõrvaks», öeldes, et selle põhjustas Iisraeli õhurünnak.
Iisraeli sõjavägi süüdistas omakorda Islami Džihaadi, väiksemat radikaalsemat Palestiina militantide rühmitust, mis tihti töötab koos Hamasi rühmitusega.
Sõjavägi ütles, et Islami Džihaadi võitlejad olid tulistanud haigla lähedal rakettidega ja et «mitmest allikast pärit luureandmed» näitavad, et hoopis rühmituse rakett tabas haiglat ja on vastutav rünnaku eest.
Iisraeli tagalaadmiral Daniel Hagari ütles pressikonverentsil, et armee oli kindlaks teinud, et piirkonnas ei olnud Iisraeli õhu -, maa - ega mereväe rünnakuid plahvatuse ajal.
Ta ütles, et nende radar tuvastas välja lastud raketi samal hetkel, kui haiglas toimus plahvatus. Lisaks näitas ka pealtkuulatud side, et raketi tulistas välja Islami Džihaad.
Hagari jagas ka drooniga kogutud õhufotosid, mis näitasid plahvatust, mida ta ütles olevat vastuolus Iisraeli relvastusega. Ta selgitas, et plahvatus toimus hoone parklas ja toonitas, et Hamasi poolt välja öeldud surmade arvu ei saa kinnitada.
Gazasse kukkunud raketid
Iisraeli sõjavägi lisas, et alates sõja algusest kõigist Iisraeli pihta tulistatud rakettidest on umbes 450 raketti kukkunud alla Gazas enne Iisraeli territooriumile jõudmist, ohustades ja kahjustades nii Gaza elanike elu.
Islami Džihaad lükkas need väited tagasi, süüdistades Iisraeli «kõvasti vaeva nägemisest, et vältida vastutust toime pandud julma massimõrva eest.»
Rühm osutas Iisraeli varasematele korraldustele evakueerida piirkond, kus asub Al-Ahli haigla, kui tõestusele, et haigla oli Iisraeli sihtmärk. Samuti ütlesid nad, et plahvatuse ulatus, pommi langemise nurk ja hävingu määr viitavad kõik Iisraelile.
Al-Ahli haigla veresaun
Sadu palestiinlasi oli varjunud Al-Ahlisse ja teistesse haiglatesse Gaza linnas, lootes, et haiglad pakuvad kaitset jäädes pommitamisest kõrvale pärast seda, kui Iisrael oli kõigile linna ja ümbruskonna elanikel käskinud evakueeruda Gaza sektori lõunaossa.
Kiirabiautod ja erasõidukid tõid Al-Ahli haigla plahvatuses umbes 350 kannatanut Gaza linna peamisse haiglasse, al-Shifasse, mis oli juba ülekoormatud mujal toimunud rünnakutest saadud haavatutega, ütles haiglajuht, Mohammed Abu Selmia. Kuna haigla oli tugevalt ülekoormatud, siis valust karjuvad haavatud pandi verest nõretavatele põrandatele.
«Meil on vaja seadmeid, meil on vaja ravimeid, meil on vaja voodeid, meil on vaja anesteesiat, meil on vaja kõike,» ütles Abu Selmia. Ta hoiatas, et haigla generaatorite kütus saab otsa mõne tunni jooksul.
Enne al-Alhi haigla plahvatust olid Iisraeli rünnakud Gazas tapnud vähemalt 2 778 inimest ja haavata saanud üle 9 700, kellest Gaza ametnike sõnul pea kaks kolmandikku tapetutest olid lapsed. Lisaks arvatakse, et umbes 1 200 inimest kogu Gazas olevat jäänud rusude alla.
Allikad: The Associated Press., YouTube ja X.
Jaga artiklit FB-s:
Need on pakkunud teistele lugejatele huvi:
Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.