Kahjustatud on ka Rootsi ja Eesti vaheline sidekaabel. Teiste riketega seost tõenäoliselt ei ole

Rootsi kaitseminister Pål Jonson. Foto: ERR intervjuu kuvatõmmis.

Rootsi kaitseminister Pål Jonson. Foto: ERR intervjuu kuvatõmmis.

Erinevate allikate põhjal on selge, et Rootsi ja Eesti vaheline sidekaabel on saanud kahjustada, mis tekitab muret seoses regionaalse infrastruktuuri turvalisusega. Sellele on pööranud tähelepanu nii Rootsi tsiviilkaitseminister Carl-Oskar Bohlin kui ka Rootsi kaitseminister Pål Jonson.


Üldpilt ja asjaolud

Rootsi ja Eesti vahelise sidekaabli kahjustused ilmnesid umbes samal ajal ja samas piirkonnas kui Soome ja Eesti vaheliste kaablite ja gaasitoru Balticconnector kahjustused. Samuti on märgitud, et kaabel pole täielikult kasutuskõlbmatu ning selle läbilaskevõime on juba osaliselt taastatud.

Rootsi ametnikud on teatanud, et kahjustus ei asu Rootsi majandusvööndis, on juba Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kinnitanud, et rikke asukoht on Eesti vetes, Hiiumaast umbes 50 kilomeetrit Rootsi poole. Ühtlasi on kinnitatud, et Rootsi, Eesti ja Soome teevad koostööd selle juhtumi uurimisel.

Kuigi eile ei soovinud Eesti kaitseminister Hanno Pevkur anda Delfile kommentaare ning majandus - ja kommunikatsiooniminister Tiit Riisalo jäi Delfile tabamatuks, andis esimesena kommentaar president Alar Karis.

Eesti president Alar Karis ütles, et juhtumid testivad Eesti võimekust erinevate kriisidega toime tulla, kuid liigseks ärevuseks pole põhjust. Eesti on juba rakendanud mitmeid meetmeid kriitilise taristu turvalisuse parandamiseks, koostöös nii Soome kui ka Rootsi ja teiste ELi ning NATO liitlastega.


Hetkel seost ei ole

Info kaabli läbilaskevõime vähenemisest laekus majandus - ja kommunikatsiooniministeeriumile ning tarbijakaitse ja tehnilisele järelevalve ametile juba 11. oktoobril ja esialgse info põhjal ei ole rikkel seost teiste kaablite ja gaasitoru riketega.

Peale selle, sarnaseid väiksemaid rikkeid on selle kaabli puhul esinenud ka varem ja kaabli omanik tegeleb selle parandamisega ning selle käigus uuritakse, mis võis olla rikke põhjuseks, teatas majandus - ja kommunikatsiooniministeerium.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.