Parasiit, mis tekitab nädalaid kestvaid põrgupiinasid

Dracunculus medinensis

Quora portaalis esitati küsimus, et kui peaksite planeedilt eemaldama ühe liigi, siis millise liigi eemaldaksite. Küsimusele saabus mitmeid vastuseid, millest toome kasutajate poolt kõige populaarsema.

Vastuses Gaurav Gupta kirjutab, et tema eemaldaks planeedilt Guinea parasiitussi (Dracunculus medinensis).

See on Aafrika erinevates osades leiduv parasiitne uss. Erinevalt teistest parasiitidest, mis toimivad populatsiooni kontrollijana, on see liik olemas ainult selleks, et põhjustada viletsust.

Konkreetsemalt öeldes inimeste kannatusi.

Nädalaid kestvad põrgupiinad

Inimesed nakatuvad parasiidiga saastunud vee joomisega. Pärast nakatumist puuduvad sümptomid ning nakatunud on umbes aasta aega näiliselt terved, teadmata, et nad on tegelikult nakatunud parasiidiga.

Seejärel tekib kuskil jalgadel või säärtel väga valulikud villid. Ajapikku villid avanevad ja sealt hakkab välja tulema vihmaussi taoline valge uss, mis võib kasvada kuni kolme meetrit pikkuseks.

Kõige ebameeldivam selle juures on, et uss ei tule korraga välja, vaid väljub ajapikku. Nakatunud inimene peab seda iga päev nädalate jooksul paari sentimeetri kaupa välja kerima, kuniks kogu parasiit on eemaldunud.

Samas ei ole võimalik ussi korraga välja tõmmata, sest sel juhul läheb uss pooleks ja üleääv osa jääb kehasse ning hakkab mädanema, põhjustades veelgi suuremaid vaevusi ja põletikke. Vaata fotot ussi välja kerimisest Wikipedias.

Parasiituss tekitab väljudes põletavat valu, mis paneb nakatunud inimese püüdma valu leevendada, uputades nakatunud jäseme külma vette. See on täpselt see, mida parasiit tahab, vabastades nii tuhandeid uusi vastseid vette, mis on valmis, et nakatuma teisi.

Seega Aafrikas rännates, eriti neis osades, kus on teada Dracunculus medinensis nakatumisjuhte, tuleks eelistada pudelivett. Samuti peab nõustuma Quora postitajaga, et tõesti antud liik ei ole mõeldud muuks, kui põhjustada suuri kannatusi.

Nakkusohtlikud riigid

Õnneks on ka häid uudiseid. Veebilehe OurWorldinData.org andmetel on parasiit peaaegu hävitatud. Kui 1980-ndatel registreeriti mõnel aastal isegi pea miljon uut juhtu, siis 2021. aastal kõigest 15.

See on saavutatud tänu hügieenile. Täpsemalt joogiveehügieenile. Joogiveekvaliteet on märgatavalt arengumaades paranenud ja kuna parasiidivastsed elavad vees kõigest mõne nädala, siis seetõttu nakatumiste arv on hüppeliselt langenud.

Kui näiteks 1989. aastal registreeriti 890 000 uut juhtu, siis aastal 2021 kõigest 15. Ja peaegu kõik need 15 nakatumist leidsid aset Tšaadis (merepiirita riik Aafrikas)

Mis riikides Guineaussi parasiithaigus on elimineeritud?

Paljudes riikides guineaussitõbi on täielikult likvideeritud. Riigid tunnistatakse tõvevabaks, kui kolmel järjestikkusel aastal ei ole tuvastatud ühtegi nakatumist.

Kõik kaardil olevad riigid, mis on märgitud sinisega, on loetud Guineaussi vabaks. Punasega on nakatumisi avastatud, kollane ja roosa, et tõenäoliselt haigust ei esine, aga ei ole täitunud veel kolme aasta kriteeriumit.

Jaga artiklit FB-s:



Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.