Lukašenka Putinile: Wagneri võitlejad soovivad tungida Poolasse

Lukašenka Putinile: Wagneri võitlejad soovivad tungida Poolasse

Valgevene president Aleksanr Lukašenka ja Venemaa president Vladimir Putin.


Vene president Vladimir Putin kohtus 23. juulil Peterburis Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenkaga, kus Lukašenka ütles Putinile, et Wagneri võitlejad soovivad tungida Poola, vahendab Radio Free Europe.

«Wagneri võitlejad on hakanud survestama. Nad tahavad minna läände,» ütles Lukašenka tsiteerides wagnerlasi: «Lähme jalutuskäigule Varssavisse ja Rzeszówisse [linn Poolas]».


Poola reaktsioon

Wagneri võitlejad saabusid kokkuleppena Valgevenesse juuli keskel pärast seda, kui korraldasid lühiajalise mässu Venemaal juuni lõpus. Kokkuleppe kohaselt ei karistata mässus osalenud Wagneri võitlejaid kui ka Wagneri juhti Jevgeni Prigožini.

Võitlejatele pakuti võimalust liituda regulaarvägedega või lahkuda Venemaalt Valgevenesse, kus nad Lukašenka sõnul hakkavad välja õpetama Valgevene regulaarvägesid.

Wagneri võitlejate saabumisele Valgevenesse on reageerinud ka Poola, suunates Poola-Valgevene piirile lisavägesid. Lisaks aasta lõpuks on Poola kavandanud luua Suwalki maakitsuse jaoks uue sapööripataljoni, vahendab viimast ERR.


Putini ja Lukašenka kohtumine

Kohtumine toimus kaks päeva pärast seda, kui Moskva hoiatas, et igasugust agressiooni liitlasriigi Valgevene vastu peetakse rünnakuks Venemaa vastu. Putin ütles, et Moskva kasutab kõiki vahendeid, mis tal on, et reageerida igasugusele vaenulikkusele Minski suhtes.

Kohtumisel arutasid Lukašenka ja Putin ka Ukraina vastupealetungi. Lukašenka väitis, et mitte mingisugust pealetungi ei ole. «Vastupealetungi ei ole,» tsiteerisid mitmed Venemaa uudisteagentuurid Lukašenkat. 

Selle aga Putin lükkas ümber. Lukašenkale tehtud märkuses väitis Putin, et Ukraina vastupealetung toimus, aga see on ebaõnnestunud. Putin vastas: «See [vastupealetung] on olemas, kuid see on ebaõnnestunud.»


Ukraina vastupealetung

Ukraina alustas kauaoodatud vastupealetungi eelmisel kuul, kuid on seni teinud ainult väikeseid edusamme. Erinevate allikate vältel on vastupealetungi vähese edu põhjus Vene vägede hästi kindlustatud positsioonid.

Samas USA kindral Mark Milley ütles 18. juulil, et Ukraina edasiliikumine on kaugel ebaõnnestumisest, kuid see oleks pikk, raske ja verine.


Vene - Valgevene propaganda

Lukašenka ja Putin kordasid ka varasemalt esitatud väiteid, vihjates sellele, et Poolal on plaan tungida Ukrainale kallale ja vallutada osa Lääne-Ukrainast.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba vastas Vene-Valgevene propagandale, et Ukraina ja Poola seisavad alati ühtselt ning Putini katsed lüüa kiil Kiievi ja Varssavi vahele on sama viljatud kui tema ebaõnnestunud Ukraina invasioon.

«Erinevalt Venemaast on Poola ja Ukraina ajaloost õppinud ja seisavad alati ühtselt Venemaa imperialismi ja rahvusvahelise õiguse eiramise vastu,» kirjutas Kuleba Twitteris.

Märkused tulid kaks päeva pärast seda, kui Putin ärritas Varssavit, öeldes, et Lääne-Poola oli Teise maailmasõja lõpus Nõukogude diktaator Josef Stalini «kingitus», kui liitlased määrasid sõjajärgse Euroopa piirid.

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.