Trump andis korralduse USA lahkumiseks WHO-st

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) logo.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) logo.

USA president Donald Trump allkirjastas täidesaatva korralduse, et alustada USA lahkumisprotsessi WHO-st.

Ameerika Ühendriigid lahkuvad Maailma Terviseorganisatsioonist (WHO), teatas president Donald Trump esmaspäeval.

Trump süüdistas ülemaailmset terviseorganisatsiooni COVID-19 pandeemia ja teiste rahvusvaheliste tervisekriiside vääras käsitlemises.

Trump märkis, et WHO ei ole suutnud tegutseda sõltumatult ja nõudnud Ameerika Ühendriikidelt ebamõistlikult koormavaid makseid, mis olid ebaproportsionaalselt suured võrreldes teiste, suuremate riikide, näiteks Hiina panustega.

«Maailma Terviseorganisatsioon pettis meid, kõik petavad Ameerika Ühendriike. See ei kordu enam,» ütles Trump täidesaatva korralduse allkirjastamisel, millega alustati lahkumisprotsessi vahetult pärast tema teise ametiaja algust. WHO ei ole veel omapoolseid kommentaare andnud.

Kui Hiina välisministeeriumilt küsiti Trumpi otsuse ja kommentaaride kohta, rõhutati teisipäevasel pressikonverentsil, et WHO rolli globaalses tervisejuhtimises tuleks ainult tugevdada, mitte nõrgestada.

«Hiina jätkab WHO toetamist selle kohustuste täitmisel ning süvendab rahvusvahelist rahvatervisealast koostööd,» ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Guo Jiakun.


USA lahkumine WHO-st

Esmaspäeval allkirjastatud täidesaatva korralduse kohaselt USA lahkub 12 kuu jooksul Maailma Terviseorganisatsioonist  ja lõpetab kõik rahalised sissemaksed.

Ameerika Ühendriigid on olnud WHO suurim rahastaja, andes umbes 18% selle kogufinantseeringust. WHO 2024-2025 eelarve on 6,8 miljardit dollarit.

USA lahkumine seab tõenäoliselt ohtu mitmed WHO programmid, märkisid mitmed eksperdid nii WHO-siseselt kui ka väljaspool, eriti need, mis tegelevad tuberkuloosi – maailma suurima nakkushaiguste tapja – HIV/AIDSi ja muude tervisehädaolukordadega.

Trumpi korraldus sätestab, et administratsioon lõpetab WHO pandeemialepingu läbirääkimised lahkumisprotsessi jooksul.

USA valitsustöötajad, kes töötavad WHO-ga, kutsutakse tagasi ja neile leitakse muud tööülesanded. Samuti otsib valitsus partnereid, kes suudaksid vajalikud WHO tegevused üle võtta.

Valitsus vaatab läbi, tühistab ja asendab 2024. aasta USA ülemaailmse tervisejulgeoleku strateegia niipea, kui see on teostatav, lisati korralduses.


WHO suurimad rahastajad

WHO järgmiseks suurimad rahastajad on Bill & Melinda Gatesi Fond, kuigi enamik nende rahastusest on suunatud poliomüeliidi likvideerimisele, ning ülemaailmne vaktsiinirühm Gavi.

Järgnevad Euroopa Komisjon ja Maailmapank. Järgmine suurim riiklik rahastaja on Saksamaa, mis panustab umbes 3% WHO eelarvest.

Trumpi otsus WHO-st lahkuda polnud ootamatu. Ta astus samme organisatsioonist lahkumiseks juba 2020. aastal, oma esimesel ametiajal, süüdistades WHO-d Hiina jõupingutuste toetamises, et eksitada maailma COVID-i päritolu osas.

WHO lükkas süüdistuse kindlalt tagasi ja märkis, et jätkab Hiinale survet andmete jagamiseks, et selgitada välja, kas COVID pärines nakatunud loomadega inimeste kokkupuutest või laboriuuringutest.

Tänaseks on teada, et USA kongressi uurimine tunnistas koroonaviiruse allikaks Hiina labori.

Allikas: Reuters.


Jaga artiklit FB-s:



Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.