Maakaitse | Täielik teave Maakaitse õppuse Ussisõnad kohta

Maakaitse | Täielik teave Maakaitse õppuse Ussisõnad kohta

Maakaitse õppus Ussisõnad on Kaitseväe ja Kaitseliidu korraldatav õppus, mille käigus saab täiendväljaõppe ligikaudu 10 000 reservväelast. Tegu on ühtlasi Eesti ajaloos ühe suurima sõjalise õppusega. 

Õppus Ussisõnad korraldatakse 28. augustist kuni 8. oktoobrini üle kogu Eesti, jaotudes nelja Kaitseliidu maakaitseringkonna vahel. Toimumise ajad on järgnevad:

  • Põhja maakaitseringkond: 28. august kuni 10. september
  • Kirde maakaitseringkond: 13. september kuni 22. september
  • Lääne maakaitseringkond: 20. september kuni 29. september
  • Lõuna maakaitseringkond: 15 - 24. september ja 29. september kuni 8 oktoober

Ajaliselt kestab reservväelastele õppus 7 kuni 10 päeva. 10 päeva jao - ja rühmaülematele ning rühmavanematele, 7 päeva (6 ööd) reakoosseisule.


Sisukord


Kuidas õppus Ussisõnad toimub?

Formeerimine ja baaslaager

Ringkondade, formeerimispunktide ja õppealade õppused võivad natukene erineda, aga alljärgnevalt toome Põhja maakaitseringkonna õppuse näite reakoosseisu põhjal. Põhja maakaitseringkonna õppus on nüüdseks möödunud ja seetõttu saab kogemustele põhinedes anda täieliku info.

Reakoosseisule algas õppus 2. septembril kell 09:00 formeerimisega. Näites toome Kose malevkonna, kus reservväelane pidi minema Kose Ujula tänavale kell 09:00. Samas kohas toimus reservväelaste registreerimine ja iga võitleja sai teada teada oma rühmanumbri.

Koselt sõidutati reservväelased bussiga Tapale, kus anti kätte varustus. Varustuse kätteandmine on väga kiire ja hästi korraldatud protsess, mis võtab kõigest 15 kuni 30 minutit. Võetakse kiirelt mõõdud, mille alusel saab kätte vastava suurusega varustuse ja vajadusel saab varustuse soovi korral ümbervahetada sobivama suuruse vastu.

Pärast seda suunatakse reservväelane oma rühma juurde, kus võtavad võitlejaid vastu kolm päeva varem saabunud rühmavanem, rühmaülem ja jaoülemad. Kontrollitakse üle varustus, räägitakse ära esmane. Protsess on väga lihtne ja mugav.

Peale pärastlõunal viidi bussidega Läsna sõjaväelinnakusse nn. baaslaagrisse, kus oli loodud ajutine majutus suurte telkide näol (6-7 rühma ehk ca. 200 inimest ühes telgis). Linnakus on modernsed olmetingimused - mitmekümne duššiga dušširuum, veega WC-d, kraanikausid, telefoni laadimispunktid jne.

Õppe läbiviimine ja õppealad

Õpe viiakse läbi õppelinnaku lähistel olevatel õppealadel, kuhu suundutakse jala. Reeglina umbes 15 minutiline lahingvarustuses kerge rännak. Kaugematele aladele siirdutakse motoriseeritud transpordiga.

Õpitakse  varitsust, pioneeriõpe (miinid), käemärke, meditsiin, laskeasendid, liikumisviise jms. ning saab ka lasta. Reeglina iga õppepäev jaguneb kahte ossa - üks õppus enne lõunat (08:00 - 12:00 / 13:00) ja teine pärast lõunat (12:00 / 13:00 - 18:00 / 19:00). Kokku õpitakse neli päeva, siis toimub kontrollharjutus ja lahkuformeerimine.

Üldine kava reakoosseisule lihtsustatult öeldes on, et esimene päev on formeerimine, varustuse kättesaamine, baaslaagrisse siirdumine ja varustuse lahti pakkimine. Õppepäeva siis ei toimub. Järgmised neli päeva ehk päevad kaks kuni viis on iga päev õppepäev. Kuuendal päeval on kontrollharjutus ja seitsmendal päeval lahkuformeerimine.

PÄEVANE KAVA

Iga päev äratus oli 06:00 või 06:30 (soovi korral võib ärgata ka varem) ja öörahu algas kell 22:00, aga sellest täpsemalt hiljem. Õppetunnid algasid kell 08:00 ja lõppesid 17:00 - 19:00 sõltuvalt, kuidas päev nn. «jooksis» või kui kiirelt rühm oli suuteline õppima.

Õpiti või siis pigem tuletati meelde ajateenistuses õpitut ehk väga elementaarseid asju. Absoluutselt mitte midagi kontimurdvat ei ole, vaid pigem on isegi vägagi huvitav, sest palju on ajaga muutunud ja värskendus tuleb kasuks.  Õppust viivad läbi Scoutspataljoni ja Kaitseliidu liikmed.

DISTSIPLIIN JA KORD

Ära karda osaleda õppustel Ussisõnad. Võib-olla on hirmutav ajateenistuse kogemused, kus ainult kästi ja sunniti, siis sellist asja Ussisõnad õppustelt ei leia.

Kõik on aru saanud, et ollakse suureks meheks kasvanud ja keegi ei käsi ega sunni. Õppustel oselejaid võetakse kui inimest või osalejana oled kui tööline, mitte ajateenija.

Õppuse läbiviijad (Scoutspataljonid ja Kaitseliidu instruktorid) on väga sõbralikud. Ka uued rühmakaaslased reservväelaste näol on sõbralikud ja seltskond on huvitav.

Kuna päevad on tihedad, siis aeg möödub väga kiirelt. Lisaks saad palju uusi tuttavaid, sõpru ning väga suurepärase kogemuse.

Samuti nagu kirjutatud, siis päevad on tihedad ehk teisisõnu puudub ajateenistusele toona iseloomulik «tühja passimine»

Öörahu küll algab 22:00, aga see ei tähenda karmi nn. «kasarmukorda». Võib ringi liikuda, pesema minna, telefonis olla jne. Öörahu tähendab seda, et tuleb olla vaikselt ja mitte häirida neid, kes soovivad magada. Lihtne, mõistlik, inimlik ja loogiline.

Kogemustele põhinedes võib öelda, et esimene öö ja võib-olla ka teine on uinumisega raskusi, aga hiljem tuleb sügav uni väga kiirelt. Lisaks, kui ollakse kergema unega, siis võtta kaasa kõrvatropid või heli summutavad kõrvaklapid, sest norskamist on omajagu.


Kokkuvõte õppustest

Seega kokkuvõtvalt, kui on vähegi võimalik, siis kindlasti osaleda õppusel Ussisõnad. See on suurepärane õppus, väga hea kogemus ja ainulaadne. Esimene, teine ja ehk ka kolmas päev võib olla natuke «hirmutav», sest ikkagi uus asi, aga siis mõistetakse, et see on suurepärane ja väga hästi organiseeritud õppus. Karta ei ole midagi, aga kui ei lähe, siis hiljem võib kahetseda küll.


Mida võtta Maakaitse Ussisõnad õppustele kaasa?

Sokid, särgid, aluspesu

Õppustele Ussisõnad kindlasti võtta kaasa sokke arvestusega, et ühe õppepäeva kohta üks paar sokke. Ühe paari sokke saab Kaitseväe poolt ja kuna üks paar on jalas, siis võiks olla vähemalt neli lisapaari sokke. Eelistada paksemaid matkasokke.  Sama kehtib aluspesu kohta.

Samuti võtta kaasa T-särke. See sõltub inimesest. Kui ollakse rohkem higistajatüüpi, siis võiks ka võtta ühe õppepäeva kohta üks särk ehk neli viis lisasärki. Tõenäoliselt 4 lisasärki on optimaalne kogus. Lisaks kaitsevägi annab ühe T-särgi.

Saapad

Kaitsevägi annab uued saapad. Kuna saapad on uued ja nahast, siis paraku vajavad natuke aega sisse käimiseks. Kui on endal mugavad matkasaapad, siis kindlasti võtta need kaasa, aga sealjuures formeerimise ajal, kui jagatakse välja varustust, kindlasti saabaste väljastamisel öelda, et on kaasas oma saapad. Seda põhjusel, et muidu väljastatakse ka Kaitseväe poolt saapad ja see oleks mõttetu lisaraskus.

Saabaste puhul tasuks koheselt ka peatuda plaastritel. Kindlasti võtta kaasa suur hulk erinevaid plaastreid. Olgu see siis kas hõõrumise vastu või niiskusest vms. sõrmede küünte ääred lähevad valulikuks vms. Plaastreid võtta kindlasti suurema varuga.

Hügieen ja ravimid

Hügieenitarvikutest kaasa kindlalt hambahari ja hambapasta. Pesemiseks duššigeel ja kui soovid ka habet ajada, siis raseerimisvahendid. Kui on probleemne kuiva nahaga, siis ka näo - ja kätekreemid ning soovi korral higipulk, kui see on tähtis.

Ravimitest kaasa valuvaigistid ja kindlalt plaastrid. Kui kardad kõhuhädasid, siis ka söetabletid ei teeks halba.

Mugavusvarustus

Üldiselt ülaltoodust kõige tähtsam ongi lisasokid, aluspesu ja lisasärgid. Saapad on juba enda mugavusvarustus, aga tasub kaasa võtta, kui need olemas.

KINDAD

Kui võimalik, siis võtta kaasa kindad. Ei pea olema midagi spetsiifilist, vaid piisab kui näiteks tavalised õhukesest riidest töökindad või aiakindad (sõrmikud), mida saab enamikest ehituspoodidest. Hea, kui kindad oleksid tumedat värvi.

PLÄTUD

Vaba valiku mugavusvarustus. Hügieeni jaoks, kui käiakse dušši all, siis oleksid ääretult mugavad, aga muul ajal mitte eriti praktilised. See kõik oleneb, sest meie rühmaga leppisime kokku, et telgis väljaspool peame kinni elementaarsest etiketist, et liigume ringi vormis, saabaste ja mütsiga, mitte näiteks plätudes ja T-särgi väel.

Samas oli seal neid rühmasid küll, kes nii ringi liikusid. Keegi seda ei keela, kui näiteks plätudes ja T-särgi väel pärast õppepäeva ringi liigud, aga see on siiski igaühe enda sisemise tunde, moraalse kompassi ja etiketi küsimusi.

GAASIPÕLETI

Kuna lõunad on tihti nn. külm lõuna, kus tuleb ise toit soojaks teha kateloki ja priimusega, siis gaasipõleti võib olla suureks abiks. Kaitseväe poolt antav piirituse priimus ei ole kõige parem (eriti tuulise ilmaga), mis tõttu Kaitseväe priimusega toidu soojendamine võtab omajagu aega.

Lihtsa gaasipõletiga saab toidu väga kiirelt soojaks. Siin on üks lihtne, väike ja mugav gaasipõleti. Gaas muidugi tuleb ilmselgelt juurde osta.  Gaasipõleti oleks väga soovitavat mugavusvarustus, kui soe toit on tähti või soovitakse õhtuti teed keeta. Kui pole nii tähtis eeltoodu, siis võib ka maha jääda.

TEE/KOHVI

Igal hommikul saab kohvi. Vahest õhtuti ka teed. Toidupakkides on ühes tee, teises isotooniline joogipulber, mis ei ole kõige parem. Kui oled suur tee ja kohvifänn, siis võib vabalt võtta kaasa mõned pakid teed või lahustuvat kolm-ühes kohvi. Sel juhul hea kombinatsioon oleks koos gaasipõletiga.

MUU MUGAVUSVARUSTUS

Käekell on õppustel olles väga hea mugavusvarustus. Mobiiltelefoni saab ka kasutada, aga olles lahingvarustuses on väga tüütu kella vaatamiseks telefoni välja kookida. Käekell on tunduvalt mugavam.

Lisaks, kui võimalik, siis võta kaasa Leatherman või mõni muu multitööriist. Ainuüksi rakmete seadistamisel Leathermani või multitööriistal olevad näpitsad on puhas õnnistus. Seda põhjusel, et paunad tuleb rihmadega traageldada plaadikandja külge ja sõrmedega on see paras nikerdamine.

Kõrvaklapid. Kui tahad vaadata videoid või kuulata näiteks enne magama minekut taskuringhäälinguid, siis võta kaasa kõrvaklapid, aga sellised, mille heli ei  kostu teisteni. Väga tähtis öörahu ajal, et mitte häirida teisi võitlejaid, kes soovivad magada.

Kindlasti kaasa salvrätid ja niisked salvrätikud. Soovitavalt võiks kaasa võtta ka küünetangid. Samuti akupank ei tee paha.

Mis varustuse saab õppustele korraldaja poolt?

Maakaitse Ussisõnad õppustel väljastatakse järgnev varustus:

  • digilaiguga vorm
  • saapad
  • 1 paar sokke, 1 T-särk
  • soe fliis
  • soe pesu (püksid, särk)
  • vihmariided (püksid, mantel)
  • telkmantel
  • lebomatt
  • talvine ja suvine magamiskott
  • kuluvarustus (nöör, seep, maskeerimisvahendid, wc-paber)
  • nuga, pealamp, patareid
  • kõrvatropid, kaitseprillid
  • relv AK-4, kuus salve
  • plaadikandja
  • rakmepaunad
  • kiiver, kiivrikate
  • nokamüts, kiivrialunemüts, torusall
  • paksud talve sõrmikkindad
  • söögitarvikud (nuga, kahvel, lusikas)
  • katelok + priimus
  • käterätik
  • põlve - ja küünarnukikaitsmed
  • seljakott
  • labidas
  • nimesilt

Võib-olla nimekiri pole täielik ja mõned üksikud asjad jäid puudu, aga enam vähem sellises koguses varustust saadakse. Kõik asjad, vähemalt Põhja maakaitseringkonnas, olid uued.

Mis varustuse saab omale?

Paraku varustusest saab omale väga vähe. Põhja maakaitseringkonna Kose malevkonna näitel sai iga võitleja omale sokid, talvekindad, nimesildi ja Maakaitse õlaembleemi. Lisaks Põhja maakaitseringkonna randmevöö. Soovi korral võis täita taotluse, et saada omale ka vorm. Ülejäänud kõik tuli tagastada.

Tagastamise protsess, nagu varustuse saamise protsess, oli väga lihtne. Kõige enne saadakse tagasi oma tsiviilriided, mis pannakse selge ja siis hakatakse liikuma väljapääsu suunas, kus iga natukese aja tagant oli vastuvõtja, kes võttis teatud varustuse osa enda kätte ja lasi järgmise juurde.

Nii käies läbi kõik vastuvõtjad jõuti lõppu, kus anti ära tühi seljakott ja sellega lõppe varustuse tagastamine. Edasi istuti busside peale, mis viisid samasse kohta, kus formeerimine algas. Antud näites Kosele.


Mobiilitelefoni kasutamine ja laadimine õppuste ajal

Kasutamine

Kogu õppuste ajal mobiiltelefoni kasutamine on lubatud s.h. pildistamine ja filmimine. Loomulikult tuleb kasutada kõhutunnet ja jääda viisakaks, mis tähendab, et on ülimalt ebaviisakas jätta telefon õppetunni ajal hääle peale või veel hullem hakata tunni ajal telefoniga rääkima.

See on ebaviisakas tunni läbi viia suhtes kui ka kaasvõitlejate suhtest ning ilmselgelt seda mitte keegi ei tolereeri. Teist ja teisi inimesi tuleb austada ja seega telefon peab olema õppetundide ajal hääletu.

Pildistamine ja filmimine on lubatud. See on väga hea viis jätta ka endale toredaid mälestusi ja Maakaitse õppus Ussisõnad seda kindlasti ka jätab, sest nagu eelpool kirjeldatud, siis tegu on väga hästi organiseeritud reservõppekogunemisega.

Laadimine

Põhja maakaitseringkonna Läsna linnaku näitel oli linnakus iga natukese aja tagant voolukapid, kus oli neli pistikut. Samades pistikutes sai telefoni laadida ja see ei eeldanud, et tuli olla laadimise ajal telefoni kõrval.

Kõik voolukappide pealsed olid telefonidega kaetud ja keegi neid ei valvanud. Varguste oht oli minimaalne kui isegi mitte olematu ja minule teadaolevalt mitte kellelgi ka telefon sellisel kujul ära ei kadunud s.t. ei varastatud.

Õppuste käigus vähemalt ühel inimesel telefon küll ära kadu, aga see juhtus õppetunni ajal metsas. Teadaolevalt see siiski ka üles leiti.

Kasutamise ajad

Telefoni kui sellist võib kasutada igal ajal, aga kuna õppetunnid, mis on intensiivsed, kestavad ca. 08:00 - 18:00, siis need ajad on nii öelda ajad, kui telefoni kasutamine on piiratud. Seda lihtsal põhjusel, et pole aega kasutada.

Vahepeal on muidugi pausid ja ka lõuna, kus saab pakilisemad asjad ära teha. Peale tunniväliseid aegu on alati vaba aeg ja nendel aegadel saab telefoni kasutada ilma piirangutega - helistada, sõnumeerida, mängida, kuulata ja vaadata videoid (sel juhul kõrvaklapid rangelt soovitatav).

Arvestada võiks ka sellega, et kuna ühel väikesel maa-alal on väga palju inimesi koos, kes kõik kasutavad telefoni, siis mastid on ülekoormatud ja seetõttu interneti kiirused keskmiselt madalamad.


Formeerimisest ja varustuse saamisest

Lõpetuseks peatuks veel formeerimisel. Täpsemalt, kuidas käib tsiviilvarustuse ära andmine ja õppevarustuse kättesaamine.

Soovitavalt minna koos oma seljakotiga. Kõik isiklikud asjad olgu seljakotis. Ja kui nüüd antakse ära tsiviilvarustus, siis saadakse võrkkoti taoline kott, kuhu pannakse oma tsiviilasjad või kõik asjad, mida ei soovita õppustele kaasa võtta.

Kõige enne mina soovitan kõik asjad, mida soovitakse kaasa võtta õppustele - lisasärgid, sokid, aluspesu, hügieenivahendid, laadijad, gaasipõletid, ravimid, plaatrid jne. jne. panna ühte kilekotti ja kilekott panna seljakotti.  Kui nüüd toimub tsiiviilasjade ära andmine, siis võtta kilekott seljakotist välja ja anda seljakott koos tsiviilriietega ära. Kilekoti panna nüüd seljakotti, mille said Kaitseväe poolt.

Seda põhjusel, et nüüd on üks kott vähem kaasas tarida. Täisvarustuse rännakuid ei ole, aga mingid väikesed maad siiski tuleb läbida ja mida vähem asju on, seda mugavam endale. Teise võimalusena võid kogu seljakoti kaasa võtta - mitte keegi seda ei keela. Teha täpselt nii, kuidas endale mugavaks pead.

Mida võib üleüldse kaasa võtta?

Põhimõtteliselt kõike, mida keelatud ei ole, seda muidugi mõistuse piires. Keelatud on alkohoolsed - ja psühhotroopseid ained, relvad jne. Kui näiteks meeldib juua teed, siis jumala eest - võtta oma tee kaasa. Ollakse magusa sõber - võta oma magus kaasa, aga niipalju saab öelda, et magusat, batoone jms. saab igal söögikorral.

Isegi oli mõnel võitlejal sülearvuti kaasas. Mina seda ei soovita, sest tõesti ei ole aega tegeleda, aga kui võitleja peab seda oluliseks, siis võtta kaasa. Tuleb jääda mõistlikkuse piiridesse ja saada aru, et tegu ei ole ajateenistuse, vaid õppekogunemisega, kus värskendatakse eelnevalt õpitut.

Seega kokkuvõtlikult on tegu hästi organiseeritud õppusega ja loodan, et see annab vastuseid tekkinud küsimustele ning võtab maha teadmustest tulenevaid hirme. Ära kindlasti karda õppust ja võtta seda, kui ainulaadset võimalust saada osa millestki väga vägevast.

Kui vähegi võimalik, siis osale kindlasti. See on seda väärt ja lisaks oled pärast uhke, et teenisid välja uue «Maakaitse» embleemi. Samuti jaga seda artiklit ka teistele ning kui tekkis küsimusi, siis ärge kõhkle küsida, järgides järgnevas lõigus väljatoodut.


Korduma kippuvad küsimused

Millal toimub Maakaitse õppus Ussisõnad?
Õppus Ussisõnad toimub 28. augustist 8. oktoobrini jaotudes nelja Kaitseliidu maakaitseringkonna vahel.

Kuidas toimub õppus Ussisõnad?
28.08-10.09 toimub Põhja maakaitseringkonnas, 13.09-22.09 Kirde, 20.09-29.09 Lääne ning 15.09-24.09 ja 29.09-08.10 Lõuna maakaitseringkonnas.

Mida tuleb võtta õppusele kaasa?
Kohustuslik on võtta kaasa isikutunnist või pass, juhiload (kui on), sokid (igaks päevaks paar), 4-5 T-särki (tumedat värvi), aluspesu, hügieenitarbed (hambahari, pasta, pesemis - ja raseerimisvahendid), ravimid ja plaastrid.

Mida soovitatav kaasa võtta?
Leatherman, gaasipõleti, plätud, enda matkasaapad, kindad, käekell, pealamp.

Kas osalemine on füüsiliselt raske?
Ei. Osalemine ei ole füüsiliselt raske. 10-15 minutilised väikerännakud lahingvarustuses ja mõned väiksemad jooksud õppeharjutustel (näiteks söösta-kata), aga ei midagi füüsiliselt kontimurdvat.

Kas õppustel on nii öelda kasarmukord?
Ei. Õppustel ei ole nii öelda kasarmukorda ja tegu ei ole ajateenistusega. On lihtsalt kokkulepitud öörahu, mille jooksul ei tohi teisi häirida, aga võib ringi liikuda ning täita päeval ära õppekava. Ülejäänud aeg on vaba aeg ja iga võitleja ise otsustab, mida omal vabal ajal teeb. Õppustel ollakse mõistlikud täiskasvanud, mitte ajateenijad.

Kuidas õppepäevad jagunevad?
Esimene päev on asjade lahti pakkimine. Teine kuni neljas päev on õppepäevad, kus õppepäev jaguneb enne lõunaseks ajaks ja pärast lõuaseks (08.00 - 18:00). Viies päev on lahingharjutus ja kuues päev lahkformeerimine ning varustuse ära andmine.

Kas Ussisõnad õppustel saab ja tohib mobiili kasutada?
Jah saab. Telefoni saab kasutada igal ajal, aga soovitavalt kasutada enne ja pärast õppepäevi, lõuna ja muude pauside ajal. Samuti saab telefoni laadida.

Kas õppustele võib võtta kaasa sülearvuti või tahvelarvuti?
Kui selleks on soovi, siis loomulikult võib kaasa võtta. Aga kuna õppepäevad on väga tihedad, siis tõenäoliselt ei ole kasutamiseks eriti aega ja seega võib osutuda mõttetuks lisaraskuseks ja asjaks. Aga iga võitleja otsustab ise, mis isiklikud asjad baaslaagrisse kaasa võtab.

Õppekogunemisele mitte ilmumine - mis saab ja kui suur trahv?
Õppekogunemisele põhjusta puudumine (ilmumise kohustuse eiramine) toob kaasa rahalise karistuse kuni 300 trahviühikut või aresti. Üks trahviühik on €5 ehk kuni €1500. Kindlasti ilmuda õppekogunemisele Ussisõnad, sest tegu on väga hea õppusega ja igasugune trahv vms. ei tasu ära.

Postituse kirjutas kogemustele põhinedes Rainer Roomet. Kui tekkis õppuste kohta küsimusi, siis võite julgelt küsida talt Facebookis (soovitavalt lisada enne sõbraks, et sõnum kindlasti läbi tuleks) või saata kiri support@toehaal.ee.  Lisaks vaata ka ametlikku Kaitseväe galeriid õppusest Ussisõnad 2023.

Jaga artiklit FB-s:



Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.