Keskpankurid valitsuse ja kommertspankade kokkuleppest: keegi sai praegu jämedalt petta

Eesti Pank. Wikipedia.


Eesti Panga president Madis Müller ja panga ökonomist Kaspar Oja kritiseerisid sotsiaalmeedias valitsuse ja kommertspankade vahel teisipäeval sõlmitud kokkulepet, millega kommertspangad pääsevad pangamaksust sellega, et maksavad sel aastal suuremas mahus dividende.

«Pangamaksu ei tule, pangad on nõus ühiskonda solidaarselt panustama. Sellega saame pankadele kolmeks aastaks maksurahu,» teatas peaminister Kaja Kallas teisipäeval pärast kohtumist pangaliidu liikmespankade juhtidega.

Hilisemate selgituste kohaselt lubasid kommertspangad maksta sel aastal kavandatust suuremas mahus dividende, mis toetaks riigieelarvet, kuna need maksustatakse tulumaksuga. Samas oleks järgmisel aastal tulumaksumäär kõrgem, mis tähendab, et pangad peavad sisuliselt maksma vähem tulumaksu.

Sellist lahendust kritiseerisid Eesti Panga esindajad, kes juhtisid tähelepanu, et nii toimides kaotab Eesti riik maksutulu.

Keskpanga ökonomist Kaspar Oja säutsus: «Keegi sai praegu jämedalt petta... Pangad maksavad enne maksutõusu madalama maksumääraga dividende välja ja koalitsioon esitab seda kui suurt võitu. Teiste sõnadega: pankade kasumid viiakse riigist välja ja need ei suurenda siinset laenuandmist.»

Loe kogu keskpankurite kriitikat ja täispikka artiklit ERR portaalist: https://www.err.ee/1609105583/keskpankurid-kritiseerivad-valitsuse-ja-kommertspankade-kokkulepet

Jaga artiklit FB-s:Kui Sulle meeldis, mis lugesid või vaatasid, siis jälgi meie Facebooki lehte, et kõik info, mida muu meedia ei avalda, jõuaks alati Sinuni.